Yorkshire Terrier

Psy rasy Yorkshire Terrier, popularnie zwane Yorkami, z racji na swoje niewielkie rozmiary często są wybierane na psy do towarzystwa. Co jednak warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na posiadanie Yorka?

Jest to zrozumiały wybór, gdyż rasa ta charakteryzuje się towarzyskim usposobieniem i pięknym wyglądem. Yorkshire Terrier to nie tylko ładny pies na salony, ale też wesoły kompan do zabaw, ze zdecydowanym usposobieniem. Chociaż wymaga codziennej pielęgnacji, swoim przywiązaniem potrafi wynagrodzić ten wysiłek.

Charakter

Przede wszystkim należy pamiętać, że są to psy należące do grupy terierów, a więc psów myśliwskich. Wyraźnie widać to w ich charakterze, który jest żywiołowy, ale czasem też uparty. Odważnie mogą próbować atakować przeciwników większych od siebie, co zazwyczaj nie kończy się dobrze. Domagające się dużej uwagi, a jednocześnie rozczulające swoim wyglądem, z łatwością wchodzą na głowę właścicielom, jeśli tylko w porę nie wyznaczy im się granic. Najlepiej czują się w towarzystwie człowieka, dlatego lepiej nie zostawiać ich na długo samych.

Dla kogo odpowiednia jest ta ras? Można pokusić się o stwierdzenie, że dla wszystkich. Yorki są naprawdę towarzyskie i nawet akceptują inne zwierzęta. Musimy jednak pamiętać, by nie pozostawiać ich bez opieki z małymi dziećmi, które mogą niechcący zrobić psu krzywdę, a zadziorny York nie pozostanie dłużny. Chociaż są to bardzo energiczne psy, mogą też być dobrym towarzystwem dla osób starszych, ponieważ nie wymagają długich spacerów. Dla ich krótkich nóżek biegi po mieszkaniu są naprawdę wystarczające.

Yorkshire Terrier

Wygląd

Yorki wymagają dużo uwagi nie tylko w kwestii spędzania czasu. Ich wspaniałe włosy przypominają w budowie włos ludzki i wymagają regularnej pielęgnacji. Wiąże się to nie tylko z myciem i czesaniem, ale również strzyżeniem, ponieważ ich włosie rośnie cały czas. W tym kontekście należy również wspomnieć o braku podszerstka. Włosy rosną pojedynczo i z tego względu nie stanowią wystarczającej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz lub wiatr. Yorki należą do psów długo żyjących, dlatego na końcowym etapie życia mogą borykać się z problemami typowymi dla podeszłego wieku, takimi jak słaby wzrok czy problemy ze stawami.

Zdrowie i pielęgnacja

Każdy pies wymaga pielęgnacji, jednak są rasy psów, które pielęgnacji wymagają więcej. Zalicza się do nich m.in. York. Wszelkie błędy lub zaniedbania mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na jego wygląd, ale przede wszystkim na stan jego zdrowia. Nieprofesjonalna pielęgnacja psów tej rasy sprawi, że jego wygląd będzie daleki od ideału. Sierść, która nie będzie pielęgnowana, stanie się przetłuszczona i pozlepiana, skóra przez to przestanie oddychać i w efekcie stanie się podatna na infekcje i stany zapalne.

Yorki wymagają kąpieli raz na 2-3 tygodnie w dobrym szamponie przeznaczonym dla jedwabistej sierści. Potem nakłada się odpowiednią odżywkę, którą po kilku minutach trzeba spłukać. Sierść należy delikatnie osuszyć ręcznikiem. Jeżeli istnieje taka potrzeba, zastosować specjalny preparat ułatwiający rozczesywanie.

Za pomocą suszarki – ciepłym, lecz nie gorącym strumieniem powietrza – należy wysuszyć psa, układając włosy na grzbiecie z charakterystycznym przedziałkiem. Na głowie możemy upiąć kucyk.

Długa, piękna sierść rośnie na ciele Yorka przez całe życie. Musimy dbać, więc nie tylko o jej pielęgnację, ale także prawidłowe przycięcie. Możemy robić to oczywiście we własnym zakresie, jednak w przypadku psów wystawowych zaleca się skorzystanie z usługi zawodowych groomerów. Dzięki temu pies będzie piękny i wspaniale będzie się prezentował.

Yorkshire Terrier

Żywienie

Warto wspomnieć też o właściwej diecie. Jak już wspomnieliśmy, Yorki potrafią być czasami uparte i próbować wymusić na nas podawanie samych smakołyków. Co gorsza, często sami właściciele rozpieszczają swoje psy i przyzwyczajają do niewłaściwych nawyków żywieniowych. Powrót do odpowiedniej diety może nie być łatwy ze względu na charakter psa, jednakże są one na tyle inteligentne, że z czasem dadzą się przekonać. Żeby York mógł cieszyć się piękną sierścią, potrzebuje odpowiednich minerałów. Podstawą diety zwierząt mięsożernych, jakimi są psy, powinno stanowić mięso. Jeśli mamy taką możliwość, w pierwszej kolejności podawajmy czworonogom jagnięcinę i cielęcinę.

W przypadku drobiu należy uważać na drobne kostki i chrząstki. Mięso to nie tylko źródło cennego białka, ale także tłuszczów, które dostarczają czworonogowi energii i wpływają na jego prawidłowy rozwój. Pamiętajmy, że najlepsza dieta to ta zbilansowana. Dieta obfita w tłuszcze może prowadzić do otyłości lub powodować biegunki. Zbyt skromna lub uboga w odpowiednie składniki może powodować problemy ze skórą i sierścią. W jadłospisie każdego psa powinny znaleźć się gotowane owoce lub warzywa.

Yorki z chęcią jedzą seler, pietruszkę, a także marchew. Jeżeli pies jest niejadkiem warto, po konsultacji z lekarzem weterynarii, uzupełniać jego dietę wysoko-witaminowymi preparatami i suplementami diety. Oczywiście możemy zakupić karmy specjalne przygotowane dla tej rasy.

Yorkshire

Historia

Rasa powstała w połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii z Yorkshire i od niego wzięły swą nazwę (yorkshire terrier). Według Yorkie Info Center, rasa ta została „założona” przez trzy inne rasy sprowadzone ze Szkocji do Anglii. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk, Dandie Dinmont terrier, clydesdale terrier i skye terrier. W XIX w. w okresie rewolucji przemysłowej do północnej Anglii masowo przybywali ze Szkocji w poszukiwaniu pracy ubodzy tkacze i węglarze. Przywieźli z sobą niewielkie czworonogi, by stróżowały, tępiły gryzonie i kłusowały z nimi, choć było to surowo zabronione. Do Polski pierwszy york przyjechał w 1967 r. z Wielkiej Brytanii dzięki staraniom Anny Fangor. Była to suka Tina Queen of Bouchard. Niedługo potem dołączył do niej samiec Gene of Bouchard.

Ciekawostki

Rasa powstała w połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Sierść tej rasy jest jedwabna i delikatna, tak jak ludzkie włosy o wysokim połysku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *