Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest psem przede wszystkim dla myśliwych oraz osób prowadzących aktywny tryb życia. W domu, jeżeli jest prawidłowo wychowany, będzie spokojny i przyjacielski.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest psem, który przyjmuje dwie różne maski. W zależności od miejsca, w którym się znajduje, pupil charakteryzuje się dwoma skrajnie różnymi usposobieniami. Pies na co dzień jest spokojny, czuły i przyjacielski. Wspaniale dogaduje się nawet z najmłodszymi członkami rodziny. Jednak, gdy tylko znajdzie się w terenie, staje się nie do poznania – energiczny, temperamentny i co najważniejsze, zawzięty w swojej myśliwskiej pasji.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies dla naprawdę aktywnych!

Przedstawiciel tej rasy chętnie podporządkuje się stanowczemu właścicielowi. Nie przejawia on bowiem skłonności do dominacji. Jeżeli jednak okażemy słabość w wychowaniu, pies może nie być taki posłuszny. Wyżeł niemiecki może mieszkać wszędzie. Zaakceptuje również każdego domownika w postaci ludzi, czy innych zwierząt. Jest to jednak przedstawiciel rasy dla osób lubiących aktywność. Codzienne spacery okażą się bowiem niewystarczające. Możliwość swobodnego wybiegania się oraz ćwiczenia są obowiązkowe w przypadku tego psa.

Umiejętności

Do najważniejszych cech wyżłów niemieckich możemy z pewnością zaliczyć jego wytrzymałość, wytrwałość oraz wielka zawziętość podczas wykonywanej pracy. Jest to pies z zamiłowaniem do myślistwa.Wyprowadzając psa na spacer należy być przygotowanym na szybki chód oraz ciągłe tropienie zwierzyny. Jego charakterystyczną cechą jest również zdecydowana, silna stójka. Najlepszym miejscem zamieszkania będzie dla niego dom z dużym ogrodem, w którym będzie miał możliwość wybiegania się. Jeżeli jednak zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu na spacerach, pies będzie spokojny w mieszkaniu.

Szkolenie i wychowanie

W przypadku każdego psa, chcąc uzyskać jego posłuszeństwo, niezbędne jest odpowiednie wyszkolenie oraz wychowanie pupila. Wyżeł niemiecki nie pozostaje dłużny tej zasadzie. Dlatego już w 3 miesiącu musimy zadbać dla niego o dobry rozwój. Pies z reguły jest inteligentny oraz chętny do nauki. Jak w przypadku każdego czworonoga należy nauczyć go przede wszystkim chodzenia przy nodze na spacerze, na smyczy i luzem, siadania oraz wracania na komendę. Bardzo ważne jest również ustalenie zasad panujących w domu i konsekwentne się ich trzymanie. Nie możemy raz pozwalać psu wchodzić na kanapę, a następnym razem go za to karać. Wyżeł niemiecki jest psem myśliwskim, dlatego warto wykorzystać tę cechę przy szkoleniu. Nauczenie psa stójki czy aportowania nie powinno stanowić większego problemu.

Zalety i Wady

Do głównych zalet wyżła niemieckiego krótkowłosego możemy zaliczyć:

  • Inteligencję,
  • Przyjazne usposobienie,
  • Temperament,
  • Akceptację do innych domowników, w tym zwierząt,
  • Łatwość pielęgnacji,
  • Możliwość uprawiania psich sportów.

Jak każdy pupil tak i wyżeł posiada też swoje wady, takie jak:

  • Tendencja do ucieczek, samodzielnych spacerów
  • Znaczne oddalanie się podczas spacerów,
  • Destrukcyjność w przypadku znudzenia lub złego wychowania,
  • Wymagana bardzo duża ilość ruchu.

 

Wygląd

Wyżeł niemiecki krótkowłosy charakteryzuje się budową, która wskazuje na jego siłę, wytrzymałość i szybkość. Jest dużym, ale szczupłym psem. Jego włos jest krótki i gęsty. Głaskając, poczujemy jej twardość oraz suchość. Wysokość psa w kłębie nie przekracza 66 cm, a masa ciała powinna wynosić do 30 kilogramów.
Głowa sucha, osadzona na mocno umięśnionej szyi, z szerokimi uszami średniej długości, płasko do niej przylegającymi. Oczy są brązowe z przyjaznym wzrokiem. Umaszczenie wyżła może być bardzo różne. Spotykamy takie jak: brązowe bez znaczeń i plam, brązowe z drobnymi białymi cętkami na piersi i nogach, brązowo-dereszowate, dereszowate jasnobrązowe, białe z brązowymi łatami, czarne w takich samych odmianach jak brązowa i dereszowata.

Zdrowie i pielęgnacja.

Wyżeł niemiecki jest psem bardzo odpornym. Dobrze znosi zarówno wysokie jak i niskie temperatury. Musimy jedynie zadbać o regularne szczepienia, odrobaczanie i zabezpieczenie psa przed kleszczami. To pozwoli zachować mu zdrowie. Należy jednak obserwować psa, gdyż tak jak u każdego czworonoga mogą wystąpić różne schorzenia czy kontuzje. Odpowiedzialni hodowcy badają wyżły w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Pies żyje do 16 lat.

Dzięki krótkiej sierści pies jest odporny na zabrudzenia. Warto co jakiś czas wyczesać go lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Jak w przypadku każdego psa należy kontrolować czystość uszu, stan pazurów czy zębów.

Żywienie.

Wyżły są psami aktywnymi, więc jeżeli dostarczamy im odpowiedniej ilości ćwiczeń, należy również zapewnić wysokoenergetyczną, bogatą w białko karmę. Charakteryzują się z reguły dużym apetytem oraz brakiem wybredności.

Historia

Historia wyżła niemieckiego krótkowłosego sięga czasów, gdy psy były używane do polowań na ptactwo z siecią oraz przy strzelaniu do ptaków w locie. Początkowo pojawiały się w krajach śródziemnomorskich. Pierwsze wzmianki o psie, który zatrzymywał się po zwietrzeniu ptaków, znajdziemy w łacińskim zbiorze praw Leges Barbaroum. Po latach wyżły dotarły na dwory niemieckie. W 1750 roku, gdy zaczęto stosować strzelby dwustrzałowe, ich zastosowanie stało się bardziej konieczne. Nastąpiła wówczas ich przemiana z psów wystawiających na psy myśliwskie. Najistotniejszym dokumentem dla rozwoju psa była księga wydana w 1897 roku przez księcia Albrecht de Solms-Braunfelda pt. “Księga hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego”.

W Polsce wyżły niemieckie krótkowłose były znane w okresie międzywojennym, głównie na Śląsku i w województwach zachodnich.

Ciekawostki

Mało kto wie, że istnieją aż 4 odmiany wyżłów niemieckich. Co prawda krótkowłosy jest najbardziej popularnym, jednak wyróżniamy również takie jak: wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł niemiecki długowłosy i wyżeł niemiecki ostrowłosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *