West highland white terrier

West highland white terrier posiada typowy dla terrierów charakter. Jest psem pełnym temperamentu, odznaczający się niezależnością, odwagą, silnym charakterem oraz żywiołowością. Według sympatyków, rasa charakteryzuje się wszystkimi zaletami typowymi dla terrierów, jednocześnie nie wykazując żadnej z ich wad.

W skrócie west lub westie to niewielki biały piesek zaliczany do grupy terrierów. West highland white terrier jest psem bardzo towarzyskim, lojalnym, wesołym i ruchliwym. Bardzo silnie przywiązuje się do swojego właściciela, często nie odstępuje go nawet na krok. Przy tym nie jest natrętny, potrafi cierpliwie zaczekać, aż jego pan znajdzie dla niego czas.

Charakter i zachowanie

Westy nie wykazują przejawów agresji ani nie są nadmiernie głośne. West highland white terrier z natury jest bardzo życzliwie nastawiony do ludzi, zdarza się jednak mu być nieufnym w pierwszym kontakcie z obcymi, mimo to zazwyczaj udaje mu się szybko z nimi zaprzyjaźnić. Dzięki wrodzonej czujności oraz umiejętności obserwacji west może być fantastycznym stróżem, który bez wątpienia zawiadomi swojego pana o potencjalnym niebezpieczeństwie.

West jest cudowną rasą dla rodzin z dziećmi, idealnym towarzyszem dziecięcych zabaw. Warto jednak pamiętać, iż jego stosunek do dzieci uzależniony jest od wcześniejszych doświadczeń. West źle potraktowany nawet w szczenięcym wieku bardzo dobrze zapamiętuje wszelkie negatywne doświadczenia i jest niechętny do zmiany swoich przekonań i nieprzychylnego nastawiania. Zazwyczaj psy tej rasy wykazują tolerancję wobec innych zwierząt, z którymi może dzielić dom. Nie zapominajmy jednak, iż west posiada wrodzony instynkt łowiecki, dlatego na spacery najlepiej prowadźmy go na smyczy, by nie rzucił się w nieoczekiwaną pogoń.

Wady i zalety rasy

Zalety:

 • Lojalny, oddany swojemu właścicielowi
 • Nie jest natrętny
 • Inteligenty
 • Łatwy w ułożeniu i wychowaniu
 • Szybko i chętnie się uczy
 • Doskonały towarzysz dla dziecka
 • Czujny stróż
 • Nadaje się do uprawiania wybranych psich sportów
 • Może mieszkać nawet w niewielkim mieszkaniu

Wady

 • Wymaga regularnej oraz profesjonalnej, nierzadko kosztownej pielęgnacji
 • Na spacerach bywa agresywny wobec obcych psów.

Wygląd

Według wzorca rasy west waży około 7-10 kg i ma około 26-30 cm wysokości w kłębie. Pies powinien mieć wypukłą i stosunkowo szeroką czaszkę z dobrze zaznaczonym stopem i raczej krótką kufą, która według wzorca nie powinna być zbyt spiczasta. Pożądane są mocne szczęki o idealnie nożycowym zgryzie. West posiada trójkątne małe uszy, które muszą być stojące. Szyja westa jest muskularna oraz stopniowo rozszerza się od nasady, swobodnie wtapiając się w łopatki o skośnym ułożeniu. Zwarty oraz solidny tułów, prosty grzbiet. Lędźwie powinno być silnie i szerokie, klatka piersiowa głęboka. Wzorzec rasy definiuje, iż ogon westa powinien być prosty, o długości 12,5 do 15 cm. West nie powinien mieć jasnych oczu, które uznawane są za bardzo poważną wadę. Sierść westa musi być biała i gęsta.

Zdrowie i pielęgnacja

Westy wymagają profesjonalnej, regularnej pielęgnacji szaty. Kilka razy w tygodniu powinniśmy samodzielnie wyczesywać pieska szczotką o gęstych ząbkach tzw. pudlówką. Warto także pamiętać o systematycznym wycinaniu sierści spomiędzy opuszek łap, ponieważ pies wnosi na niej do domu dużo piasku i błota, a także na gęstej sierści między palcami, mogą rozwijać się infekcje grzybicze.

Bardzo istotnym zabiegiem dla westów jest trymowanie, dzięki któremu włos zyskuje odpowiednią, szorstką strukturę. Najczęściej pierwszy zabieg przeprowadzany jest u szczeniąt, nim ukończą trzeci miesiąc życia, zdarzają się jednak hodowcy, którzy trymują sierść już u 4-5 tygodniowych piesków. Zabiegi trymowania powinny być często powtarzane, ale krótkie, dzięki czemu pies łatwo przyzwyczai się do nich.

Żywienie

West na ogół posiada dobry apetyt i nie jest wybredny. Dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia oraz wyglądu pieska warto podawać mu karmę wysokiej jakości dedykowaną małym rasom — średniobiałkową. Gotowy suchy pokarm możemy czasem urozmaicić, podając psu warzywa, biały ser, kefir lub jogurt naturalny.
Osoby decydujące się na samodzielne gotowanie posiłków, muszą uzupełniać jego dietę o preparaty witaminowo-wapniowe.

Historia

West highland white terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładniej ze Szkocji z regionu West Highland, któremu rasa zawdzięcza swoją nazwę.

Przodkami westa najprawdopodobniej są cairn terrier (o brązowo-rudym umaszczeniu) oraz terrier szkocki, wśród obu tych ras czasem zdarzały się białe osobniki. Na początku nie uczestniczyły w polowaniach, ponieważ uznano, iż się do nich nie nadają. Jednakże ostatecznie west został zaangażowany do polowań na lisy, wydry, a także szkodniki takie jak myszy, borsuki oraz szczury.

West highland white terrier pierwszy raz został zaprezentowany na wystawie w Edynburgu w 1904 roku. W 1907 roku angielski Kennel Club oficjalnie uznał rasę, której nadano obecną nazwę. Pierwszym westem — championem był Morven, do dzisiaj uznawany za protoplastę rasy jednakże z wyglądu zarówno pod względem szaty, jak i budowy przypominał bardziej terriera szkockiego niż dzisiejsze westy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *