Welsh corgi cardigan

Welsh corgi cardigan jest przedstawicielem psów pasterskich i zaganiających. W przeszłości wykorzystywany był do pracy przy hodowli bydła. W Walii do dziś bywają wykorzystywane do pilnowania gospodarstw domowych, a niegdyś były pomocą w tępieniu myszy, kun i szczurów.

Welsh corgi cardigan jest przedstawicielem psów pasterskich i zaganiających. W przeszłości wykorzystywany był do pracy przy hodowli bydła. W Walii do dziś bywają wykorzystywane do pilnowania gospodarstw domowych, a niegdyś były pomocą w tępieniu myszy, kun i szczurów. Welsh corgi klasyfikowany jest jako typ psa jamnikowaty. W ostatnich latach rasa ta zyskuje popularność w Europie oraz w Polsce. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest łagodny, towarzyski charakter oraz łatwość w utrzymaniu psa tej rasy w zdrowiu i dobrej kondycji.

Welsh corgi cardigan – towarzyski i wesoły zuchwalec

Psy rasy welsh corgi cardigan są psami o łagodnym, wesołym usposobieniu. Dość łatwo się uczą. Są inteligentne i chętnie podejmują nowe komendy i umiejętności. Kardigany są dobrym wyborem dla rodzin, bardzo się przywiązują do właściciela i nie sprawiają na ogół problemów podczas kontaktu z dziećmi. Wobec innych psów bywają odważne i dość zuchwałe stąd, aby uniknąć problemów na tym polu, należy je wcześnie socjalizować z innymi psami.

Szkolenie i wychowanie welsh corgi cardigana

Wychowanie psa tej rasy na ogół nie sprawia problemów. Psy są dość łagodne i karne. Chętnie się uczą, przez co bywają wykorzystywane w psich sportach np. treningach posłuszeństwa, obedience, psim tańcu czy agility. Psy chętnie spędzają czas na spacerach, podczas których właściciel zapewnia im dodatkową aktywność.

Dobrym pomysłem jest nauka szukania, aportowania (co dodatkowo pomaga zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i przeciwdziała otyłości) oraz ćwiczenie komend. Początkowo można psa uczyć samodzielnie, dobrym pomysłem jest również dołączenie do grupy, zwłaszcza innych właścicieli cardiganów, co umacnia w psie umiejętności zachowania się w stadzie i pomaga w socjalizacji z innymi pasami. Właściciel młodego zwierzęcia powinien zacząć od „psiego przedszkola”, a następnie wraz z nabywaniem umiejętności można rozważyć kursy zaawansowane czy specjalistyczne np. z psich sportów.

Czy corgi to pies dla Ciebie?

W większości przypadków tak. Jest to wdzięczna, łatwa do prowadzenia rasa. Kardigany są psami lubiącymi aktywność, codzienne spacery połączone z aktywnością taką jak ćwiczenie komend, zabawy węchowe czy aportowanie poprawiają samopoczucie psa i pozwalają efektywniej budować więź z przewodnikiem. Welsh corgi cardigan sprawdzi się jako pies towarzyszący rodzinie z dziećmi oraz jako towarzysz dla innego psa, pod warunkiem sprawnego przeprowadzenia procesu socjalizacji. Wprowadzenie nowego psa do rodziny zawsze wymaga zaplanowania działań, dzięki czemu sam proces przebiega łagodniej i zwiększa prawdopodobieństwo, że zwierzęta się polubią.

Wady i zalety kardiganów

Jak wcześniej wspomniano, psy rasy welsh corgi cardigan są wdzięcznymi towarzyszami i przyjaciółmi rodziny. Wśród ich zalet należy wymienić:

  • łagodny i przyjazny charakter;
  • łatwość uczenia się;
  • inteligencja;
  • użyteczność pod kątem uprawiania psich sportów;
  • zdrowie;
  • łatwość utrzymania sierści w czystości i porządku.

Welsh corgi cardigan nie jest jednak psem pozbawionym wad. Psy tej rasy:

  • mogą wykazywać zbytnią odwagę i zuchwałość względem innych psów;
  • są obarczone ryzykiem rozwoju chorób np. układu ruchu;
  • silnie linieją.

Wady tej rasy są oczywiście do przepracowania. Odpowiednio wczesna i dobrze poprowadzona socjalizacja zapobiega występowaniu problemów w zachowaniu w stosunku do innych psów. Wybierając psa, zwróć uwagę na obarczenie ryzykiem rozwoju chorób typowych dla tej rasy, rozmowa z hodowcą i analiza drzewa rodzinnego Twojego przyszłego towarzysza pomoże zminimalizować ryzyko wyboru szczeniaka z podwyższonym ryzykiem chorób. Ważna jest również profilaktyka. Dbanie o narząd ruchu i o to by pies utrzymywał odpowiednią masę ciała przez całe swoje życie. Duża porcja ruchu i aktywności oraz zbilansowane posiłki, dobrane do stylu życia i charaktery rasy pomogą utrzymać psa w zdrowiu przez wiele lat.

Wygląd typowego welsh corgi cardigana

Kardigany mają przyjazny, miły wygląd. Głowa psa tej rasy określana jest jako „lisia” czaszka jest szeroka i wypłaszczona między uszami. Kufa zwęża się ku końcowi. Oczy kardiganów są najczęściej ciemne, średniej wielkości, okrągłe. U psów w umaszczeniu marmurkowym dopuszczalna jest niebieska barwa tęczówki.

Uszy kardigana są charaterystyczne. Duże w stosunku do głowy i postury psa, ciemne, stojące. Końcówki uszu są lekko zaokrąglone. Szyja może sprawiać wrażenie krótkiej, jest muskularna i gruba. Tułów jest mocny, wydłużony (typ jamnikowaty). Linia grzbietu powinna być prosta. Ogon jest lisi, bogato owłosiony, długi. Ogon powinien sięgać ziemi. W historii hodowli tej rasy ogonów nigdy nie kopiowano.

Umaszczenie welsh corgi cardigana

Psy tej razy występują w kilku typach kolorystycznych: trikolor, trikolor pręgowane, pręgowane, rude, śniade, blue merle, marmurkowe, czarno białe.

Zdrowie i pielęgnacja welsh corgi cartigana

Psy cieszą się dobrym zdrowiem. Rzadko obarczone są wysokim ryzykiem rozwoju chorób, należy jednak dbać o ich prawidłową masę ciała, odpowiednią dawkę ruchu i zbilansowaną dietę. Pielęgnacja psa tej rasy w większości przypomina pielęgnacje innych psów krótkowłosych i nie jest skomplikowana. Należy dbać o czystość sierści psa, regularnie kąpiąc go w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji psów. Odpowiednie pH szamponów, masek i odżywek do pielęgnacji sierści zapobiegnie swędzeniu, drapaniu oraz reakcjom alergicznym.

Uszy corgi są łatwe w pielęgnacji. Jeśli u psa nie występują stany zapalne ani wrastająca do ucha sierść wystarczy kilka razy w miesiącu przetrzeć ucho psa zwilżonym w letniej wodzie wacikiem bądź gazikiem. Nie należy wprowadzać do kanału patyczków, ponieważ grozi to uszkodzeniem ucha zwierzęcia.

Wydzielinę z okolic oczu należy wycierać gazikiem zwilżonym w ciepłej wodzie w razie potrzeby. Psy o jasnym umaszczeniu (białym) mogą mieć skłonność do żółknięcia sierści wokół oczu-w takich przypadkach zaleca się mycie szamponem dla psów białych i przecieranie okolicy oka specjalnym płynem zapobiegającym żółknięciu sierści.

Pazury przycinaj regularnie specjalnymi cążkami. Nie wolno doprowadzić do ich przerośnięcia, ponieważ może to grozić złamaniem pazura i krwawieniem.

Żywienie

W diecie psów tej rasy nie może zabraknąć pełnowartościowego białka oraz zdrowych, nie alergizujących składników wypełniających np. zbóż, ryżu czy warzyw. Zaleca się karmienie karmami gotowymi lub własnoręcznie przygotowanym mięsem z warzywami. Karmiąc psa samodzielnie, zadbaj o właściwe proporcje składników odżywczych. Szczegółowe instrukcje dotyczące karmienia i diety uzyskasz od weterynarza, który po zbadaniu i zważeniu psa zarekomenduje dietę na podstawie stanu zdrowia i potrzeb zwierzęcia.

Historia rasy welsh corgi cardigan

Rasa została sprowadzona na terytorium Wielkiej Brytanii prawdopodobnie przez ludy osadnicze wikingów. Nazwa rasy wywodzi się od walijskiego słowa oznaczającego skarłowaciałego psa. W przeszłości corgi były wykorzystywane jako psy pracujące i psy do towarzystwa władców.

Ciekawostki o rasie

 • Psy tej rasy były obecne na dworach monarchów, począwszy od króla Ryszarda.
 • Corgi są ulubieńcami panującej obecnie Królowej Elżbiety.
 • Oprócz walorów towarzyskich przejawiają również wartość użytkową.
 • Bywały używane jako psy ratunkowe – do poszukiwania osób zaginionych pod lawinami śnieżnymi.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *