Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy to rasa psów, która należy szwajcarskich psów pasterskich. Pochodzi z grupy pinczera i sznaucera. To słodki i mały pies o szorstkiej sierści, która układa się w charakterystyczną dla tej rady bródkę i wąsy. Ta rasa psów idealnie nadaje się do rodzin ze starszymi dziećmi.

Sznaucery miniaturowe są bardzo wesołe i spontaniczne. Cechują się pozytywną energią. Mimo drobnej postawy ciała, sznaucer jest bardzo odważnym i pewnym siebie psem. Jego postawa wskazuje na duży temperament i siłę charakteru. Zwierzęta te cechują się też większą czujnością. Potrafią szybciej rozpoznać zagrożenie w otoczeniu niż pozostałe psy. Są inteligentne i wytrwałe, dlatego też mogą się sprawdzić jako psy stróżujące.

Charakter

Sznaucery to wspaniałe psy rodzinne. Idealnie odnajdują się w domach, w których panuje bliskość i ciepła atmosfera. Psy te potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem, ponieważ źle znoszą samotność i izolację. Dodatkowo mocno przywiązują się do swojego właściciela. Brak zainteresowania sprawia, że pies zaczyna ostentacyjnie okazywać uczucia. Sznaucery mogą okazać się nieodpowiednimi psami dla małych dzieci, ponieważ z racji swojego małego wzrostu, obawiają się złego i niedelikatnego traktowania. Dobrze za to dogadują się z innymi zwierzętami w domu, chociaż lubią dominować, nawet nad większymi od siebie psami. Są aktywne i nie lubią spędzić całego dnia na leżeniu na kanapie. Uwielbiają długie spacery i nie znoszą braku zainteresowania, więc jeśli tylko mają okazję, to będą chciały uczestniczyć we wszystkich codziennych zajęciach swojego właściciela. Dodatkowo sznaucer lubi zabawę. Jak tylko może to przynosi wszystkie możliwe zabawki i rzuca pod nogi, by się z nim choć trochę pobawić.

Wady i zalety

Zalety:

 • Mocno przywiązuje się do opiekuna
 • Inteligentny i czujny
 • Pewny siebie o dużym temperamencie
 • Idealny dla osób aktywnych fizycznie
 • Może uprawiać różne psie sporty
 • Idealny strażnik
 • Przyjacielski i energiczny
 • Odnajduje się zarówno w wielkich domach, jak i małych mieszkaniach
 • Nie są agresywne, jednakże zawsze gotowe do obrony
 • Dumna postawa i duża godność osobista psa
 • Sympatyczne i uczuciowe

Wady:

 • Hałaśliwe
 • Uparte
 • Wymagają sporo zainteresowania
 • Potrzebują dużo ruchu i zajęć
 • Wymagają regularnej pielęgnacji sierści
 • Okazują czasem bojowość
 • Nadmierna potrzeba bliskiego kontaktu z człowiekiem
 • Nie lubią surowego traktowania
 • Kiedy są nerwowe, sporo szczekają
 • Ich sierść się brudzi i plącze

sznaucer miniaturowy

Wygląd

Sznaucery miniaturowe są mniejsze od zwyczajnych sznaucerów. Jednakże ich mały wzrost w granicach 30 – 35 cm wcale nie sprawia, że są one drobne i delikatne. Ich budowa ciała jest bardzo silna i przysadzista, przez co ich wygląd jest bardziej zwarty. Dzięki temu ich postawa wzbudza respekt wśród innych psów. Sierść sznaucera charakteryzuje się szorstką podwójną warstwą. Pierwsza to futro na zewnątrz, które chroni przed zimnem i deszczem. Pod futrem zaś znajduje się podszerstek, który jest dosyć miękki. Na ciele psa włosy są krótkie, natomiast na brzuchu, nogach oraz uszach sierść jest nieco dłuższa i mocniejsza.
Sznaucery to grubokościste zwarte psy, które posiadają kwadratową sylwetkę i prostokątną, nieproporcjonalną do długości ciała głowę. Na głowie tej są charakterystyczne krzaczaste wąsy oraz broda. Oczy psa są zazwyczaj małe, owalne i ciemne. Uszy sznaucera są wysoko osadzone i najczęściej stojące. Dobrze jest podcinać sierść na uszach, wtedy będą miały one ostre zakończenia, co poprawia wygląd pupila. Przy tej rasie psów, ogon jest bardzo cienki i krótki. Można spotkać się z czterema rodzajami umaszczenia sznaucera: czarno-srebny, w kolorze „pieprzu i soli” oraz czarne lub białe. Czarno-srebrne umaszczenie jest najczęściej występującym wśród tej rasy psów.

Zdrowie i pielęgnacja

Sznaucery żyją zazwyczaj 14 – 15 lat. Należą do ras długowiecznych i zazwyczaj nie mają poważniejszych problemów ze zdrowiem. Część z nich może jednak zmagać się z dziedzicznymi chorobami oczu lub tendencją do powstawania kamieni w pęcherzu moczowym. Jednakże odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe żywienie zwiększają szansę na długi żywot zwierzęcia.
Pielęgnacja polega na okresowym strzyżeniu zwierząt. Zwykle nie wykonuje się tego częściej jak 3-4 razy w roku. Sposób strzyżenia jest odgórnie ustalony, typowy dla sznaucerów, który ma na celu pozostawienie dłuższego włosa na brzuchu z tzw. firankami oraz na kończynach i głowie. Górna część tułowia krótko ostrzyżona. Taką sierść należy odpowiednio często czesać, a także trymować, co mana celu usunięcie martwego podszerstka.
sznaucer miniaturowy

Historia rasy

Sznaucery miniaturowe wywodzą się od najmniejszej niemieckich psów, które były wykorzystywane do pilnowania gospodarstw domowych. Powstały na skutek skrzyżowania standardowego sznaucera z pinczerami małpimi i pudlami. Były to psy, które trzymano na podwórku, ponieważ miały pilnować terenu i tępić wszelkie pojawiające się gryzonie. Rasa ta rozwijała się prężnie na początku XX wieku, jednakże jeszcze wtedy psy te nadal były kojarzone jedynie z szorstkowłosymi pinczerami karłowatym. W roku 1895 zostało założone zrzeszenie hodowców Pinscher Schnauzer Verband, w którym skupiono uwagę na wszystkich odmianach sznaucerów i pinczerów. Ich częstsze występowanie na pokazach i wystawach sprawiło, że rasy te zostały od siebie oddzielone.

W Polsce sznaucery pojawiły się w 60. latach XX wieku, kiedy to Elżbieta Chwalibóg sprowadziła te psy o umaszczeniu „pieprz i sól”. W tym samym momencie sprowadzono z hodowli sznaucery o ubarwieniu czarnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *