Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier ma silny i stanowczy charakter, dlatego nie nadaje się dla każdego. Właściciel powinien poświęcić mu dużo czasu, powinien prowadzić aktywny tryb życia oraz być konsekwentnym. Przeważające cechy staffika to wesołość, odwaga, pewność siebie a przy tym nieustępliwość.

Rasa ta zdecydowanie należy do tych, które rozpiera wulkan energii, dlatego króciutki spokojny spacer im nie wystarczy. Trzeba im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, bo znudzony i niewybiegany staffik może siać spustoszenie w mieszkaniu. Staffordshire Bull Terriery posiadają ogromny temperament, który może wydawać się trudny do okiełznania. Jednak im starszy pies, tym bardziej stateczny. Można śmiało powiedzieć, że psy te wyrastają z robienia głupstw.

Charakter

Znane są jako psy „nianie”, ponieważ są bardzo cierpliwe wobec dzieci. Są to psy bardzo absorbujące, gdyż lubią być w centrum uwagi. Staffiki uwielbiają obecność ludzi i nawet wobec obcych zachowują się bardzo przyjaźnie. Jednak znane są ze swojego bezwarunkowego oddania swoim opiekunom. Swoją miłość i oddanie wyrażają poprzez lizanie, skakanie czy tulenie. W sytuacji realnego zagrożenia potrafią bez wahania stanąć w obronie swojego pana.
staffordshire-bull-terrier

Umiejętności

Psy staffordshire bull terrier są psami rodzinnymi. Jeśli chodzi o ich umiejętności, to mogą sprawdzić się w sportach takich jak: dogtrekking (wędrowanie z psem), weigth pulling (przeciąganie liny), flyball (wyścigi psich sztafet) czy np. agility, czyli sport polegający na przeprowadzeniu psa przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami przez specjalny tor przeszkód.

Szkolenie i wychowanie

W przypadku szkolenia i wychowywania staffików wiadome jest, że psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Jednak potrzebują do tego pozytywnej motywacji i muszą widzieć i czuć zaangażowanie właściciela w ćwiczenia. Inaczej mogą stać się przekorne i uparte w wykonywaniu ćwiczeń. Naukę należy zacząć jak najwcześniej. Pies powinien wiedzieć, że kontakt z opiekunem jest dla niego najważniejszy i najciekawszy. Wówczas będzie się rozwijał i dojrzewał w prawidłowy dla niego sposób. Można zastosować różne typy aktywności, zabaw i nauki. Może to być piłka, zabawy chwytakiem, przy wychowywaniu i szkoleniu można również wykorzystać jego wrodzone łakomstwo. Drobnymi kroczkami, poprzez zabawę urozmaiconą nagrodami można wpoić mu podstawowe zasady wychowania. Trzeba przy tym pamiętać, że musimy być konsekwentni, ponieważ psy tej rasy będą starał się znaleźć na swojego opiekuna metodę i ignorować jego polecenia. Dlatego praca nad staffikiem powinna sprawiać mu przyjemność, powinna być dla niego świetną zabawą. Wówczas on odda się swojemu opiekunowi bez reszty i chętnie będzie wykonywał polecenia.

Wygląd

Psy te osiągają wysokość w kłębie 35,5-40,5 cm. Waga psów waha się w granicach 12,7-17 kg, natomiast suk 11-15,4 kg. Włosie mają krótkie, gładkie i przylegające. Dominujące umaszczenie tej rasy: czarne, czerwone, pręgowane, płowe, błękitne i białe, niekiedy również biel połączona z pozostałymi kolorami. Dojrzałość osiągają w wieku 2-3 lat, a przeciętna długość ich życia wynosi 10-14 lat.

Zdrowie i żywienie

Pomimo tego, że rasa ta wyróżnia się znakomitą kondycją, to cierpi często na dziedziczne przypadłości jak np. zaćmę i chorobę metaboliczną, która atakuje centralny układ nerwowy. Objawami tej drugiej są drgawki, chwiejny chód, stany otępienia czy sztywność i skurcze mięśni. Jeśli chodzi o żywienie, powinniśmy uważać, aby go nie przekarmić. Pies ważący ok. 15 kg potrzebuje ok. 325g mięsa dziennie, 160g gotowanego ryżu czy makaronu oraz 160g warzyw, gotowanych lub surowych. Najlepiej również stosować po prostu gotową karmę dobrej jakości do średnich psów. Nie można również zapominać o pilnowaniu ilości protein, ponieważ zbyt wysoka zawartość białka może spowodować problemy skórne.
staffordshire-bull-terrier

Pielęgnacja

Staffiki mają krótką sierść. Linieją dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wówczas zalecane jest wyczesywanie psa w celu szybszego pozbycia się martwego włosa. Dla tego typu rasy kąpiele nie są wskazane. W zupełności wystarczy wilgotna szmatka lub chusteczki nasączone preparatami pielęgnacyjnymi.

Historia rasy staffordshire bull terrier

Psy rasy staffordshire bull terrier są jedną z ras należących do terrierów. Zaklasyfikowane do sekcji terrierów w typie bull. Potocznie zwane „staffik”. Rasa powstała, podobnie jak wszystkie rasy typu bull, w Wielkiej Brytanii na początku XIX w. Ówcześni hodowcy skrzyżowali Old English Bulldoga z miejscowymi terrierami m.in. English White Terrierem oraz Manchester Terrierem. Dzięki czemu otrzymano rasę łączącą w sobie siłę i odwagę buldoga z nieustępliwością i zwinnością terriera. Początkowo psy tej rasy były wykorzystywane do walk psów, a także do zagryzania szczurów na czas. Gdy praktyki te zostały zakazane, psy rasy staffordshire bull terrier stały się psami do towarzystwa. W Polsce natomiast rasa ta pojawiła się na początku lat 90. XX w.

Wady i zalety

Podsumowując, wady psów rasy staffordshire bull terrier należy wspomnieć, że są bardzo pobudliwe, absorbujące, zazdrosne, a także posiadają skłonności do niszczenia w młodym wieku. Zdecydowanie więcej można wymienić zalet, takich jak: wierny i oddany, łagodny wobec ludzi, cierpliwy w kontaktach z dziećmi, inteligentny, łatwy w pielęgnacji oraz nadający się do mieszkania w bloku.

Karma dla staffika

Dla psów rasy Staffordshire Bull Terrier proponujemy karmę Brit:

https://www.skapiec.pl/site/red/0/19084541/0?9bc018c00be76e6085045bc0e24dbb17=c4a79b58adf1740717588bb000cd2910&utm_campaign=api_rotator&acm#from84177

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *