Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to pies dla wszystkich – dla rodzin z dziećmi, dla osób starszych, domatorów, a także osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia.

Potrafią przystosować się do rytmu życia. Nie zawsze przepadają za dziećmi, gdyż dzieci są żywiołowe i dosyć ruchliwe. Pinczerki są małymi pieskami, którym można niechcący wyrządzić krzywdę, więc dzięki swojej inteligencji i przewidywaniu, instynktownie omijają dzieci.

Charakter i umiejętności

Pinczer miniaturowy jest psem pełnym energii i radości. Posiada duży temperament i miłe usposobienie. Bardzo skory do zabaw. Uważany za psa, bystrego, spostrzegawczego i inteligentnego, dzięki czemu łatwo i szybko się uczy. Potrafi być uparty, ale mimo jego charakterku potrafi również być uczuciowy i pełen ciepła wobec właściciela. Jest wierny i oddany. Należy jednak pamiętać, że ratlerki przywiązują się jednak tylko do jednego, najwyżej dwóch członków rodziny. Bywają również zazdrosne o względy swojego właściciela. Psy te posiadają również instynkt łowiecki po terierach. Są także dobrym stróżem domowym. W obronie swojego właściciela potrafią zaatakować nawet dużo potężniejszego przeciwnika. Mówi się, że pinczerek to pies, któremu nikt nie powiedział, że jest mały, co się sprawdza. Jego pewność siebie jest odwrotnie proporcjonalna do jego wielkości. Przejawia także nieufność w stosunku do obcych oraz bywa czasem dosyć szczekliwy.

Wady i zalety

Wadami wymienianymi w rozmowach o ratlerkach pojawiają się następujące cechy: bardzo żywiołowy, hałaśliwy, posiadaj tendencje do częstego szczekania, bywa zaborczy i zazdrosny, a także bywa agresywny wobec innych psów.

Jeśli idzie o zalety to zdecydowanie jest to miły pies rodzinny i do towarzystwa. Nadaje się do każdego mieszkania. Jest również mało kosztowny w utrzymaniu oraz łatwy w pielęgnacji. Dla bardziej aktywnych osób zaletą jest także fakt, że można z nim uprawiać sporty.

Szkolenie i wychowanie

Ratlerek dzięki swojej inteligencji łatwo się uczy i jest bardzo dokładny. Wymaga regularnych spacerów, gdyż może stać się nadpobudliwy. Nie powinno się bagatelizować jego niewielkich rozmiarów i od początku należy poświęcić trochę czasu na wyszkolenie go i nauczenie odpowiednich zachowań, gdyż niewychowany może sprawiać naprawdę wiele kłopotów. Pies ten powinien od początku znać swoje miejsce w hierarchii domu.

Wygląd

Jak już wspomniano ratlerek to pomniejszony pinczer średni bez oznak karłowatości. Posiada kwadratową budowę ciała oraz krótką i gładką sierść. Włos jest krótki, gęsty oraz przylegający i błyszczący. Spotykane barwy to: czerwień jelenia, jasno ruda do ciemno rudej lub czarno podpalana – włos czarny z rudymi lub brązowymi zaznaczeniami. Psy i suki osiągają wysokość 25-30 cm i ważą od 4 do 6 kg. Przeciętna długość życia pinczera miniaturowego to 12-15 lat.

Zdrowie i pielęgnacja

Psy rasy pinczer miniaturowy są bardzo silne i odporne, w zasadzie nie chorują. Nie cierpią również na choroby genetyczne. Chętnie chodzą na bardzo długie spacery. Odporne są na warunki pogodowe. Na zimę warto jednak sprawić im ciepłe ubranko.

Pielęgnacja ratlerka nie jest wymagająca. Gęsty włos rzadko wypada, więc nie ma problemu z linieniem. Wystarczy miękka szczotka lub gumowa rękawica raz w tygodniu, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Kąpiel tylko 2-3 razy w roku. Należy również dbać o zęby. Wystarczy popsikać zęby raz na 10 dni preparatem przeciw tworzeniu się kamienia nazębnego i dawać stiksy do gryzienia.

Żywienie – Karma dla Pinczera

Ratlerki to psy wszystkożerne. Można przyzwyczaić je do różnorodnego jedzenia, zarówno do suchej karmy, jak i gotowanych posiłków z dodatkiem warzyw. Najlepiej karmić pieski dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie można przesadzać także ze smakołykami, gdyż w tej rasie występuje skłonność do nadwagi.
Proponowana karma dla pinczerów:

Historia rasy pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy jest od lat bardzo popularny na całym świecie. Rasa ta należy do psów ozdobnych i do towarzystwa. Potocznie nazywany ratlerem lub ratlerkiem. Jest niewielkim psem, proporcjonalnie zbudowanym, krótkowłosym o długich nogach i prostym grzbiecie. Niewielkie rozmiary sprawiają, że jest idealnym zwierzęciem do trzymania w mieszkaniu. Rasa ta pochodzi z Niemiec.

Wyhodowana została na bazie terierów, jako zminiaturyzowana odmian pinczera średniego i dobermana, pozbawiona jednak cech karłowatości. Ratlerki hodowane są już od kilkuset lat. Można go było spotkać w wiejskich obejściach i w dużych miastach, głównie w dzielnicach portowych. Wykorzystywany do pomocy przy zwalczaniu gryzoni, szczególnie szczurów i myszy. Słowo „pinczer” w języku niemieckim oznacza „szczypacz” i trafnie charakteryzuje kąśliwą naturę tego niewielkiego pieska.

Ciekawostki

Charakterystyczny jest sposób chodzenia ratlerków. Określa się go jako tzw. chód konia dorożkarskiego, polegający na wysokim unoszeniu nadgarstków w kłusie.

Ciekawe jest również to, że istnieje rasa bardzo podobna to pinczera miniaturowego. Posiada ona jednak cechy karłowatości, lecz nie tak ekstremalnie wyrażone. Jest to praski ratler. Czeska rasa uznana na razie jednak tylko w swojej ojczyźnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *