Szczeniaki Welsh Corgi Pembroke

Pembroke Welsh Corgi

Pembroke Welsh Corgi – charakter

Pies tej rasy jest żywiołowy, przyjacielski i pogodny. Wykazuje silny instynkt stadny – trzyma się blisko rodziny i przywiązuje się po równo do każdego z domowników.

Jest psem cierpliwym dla dzieci, delikatnym przy niemowlętach. Starsze biegające maluchy stanowią dla tego psa wspaniałych kompanów do zabaw. Może się zdarzyć,ze Pembroke będzie podszczypywać biegające dzieci i należy go tego oduczyć – związane jest to z instynktem zaganiania.

Pembroke Welsh Corgi to zwierzak otwarty i serdeczny w stosunku do ludzi – nie jest agresywny ani nieufny. Chętnie wita każdego kto przekroczy próg jego domu.

Dobrze wychowany pies łatwo dogaduje się z innymi psami, jedna zaatakowany nie pozostaje dłużny. W przypadku posiadania w domu dwóch samców tej rasy może dochodzić do konfliktów między nimi. Do innych mniejszych zwierząt w domu jest przyjacielsko nastawiony.

Pies ten nie lubi bezczynności – lubi ruch, który jest dla niego wskazany żeby pies się nie nudził i zachował zdrową sylwetkę. Wystarczy mu kilka krótkich spacerów i choć jeden dłuższy z zabawą i ćwiczeniami.

Umiejętności Pembroke Welsh Corgi

Ze względu na zamiłowanie do ruchy pies rasy Pembroke Welsh Corgi poradzi sobie w takich sportach jak agility, obedience, dogtrekkingu, flyballu czy frisbee. Niektóre osobniki sprawdzają się w dogoterapii. Dawniej psy tej rasy zaganiały owce i bydło – obiegały stado i szczekały a nieposłuszne zwierzęta szczypały z pęciny. Dzięki małym rozmiarom i zwinności udawało im się unikać kopnięć.

Szkolenie i wychowanie

Pembroke Welsh Corgi szybko się uczy i chętnie pracuje z człowiekiem. Lubi pracować i spełniać polecenia właściciela – powtarzanie ćwiczeń to dla niego frajda, szczególnie gdy nagrodą okazuje się pyszny kasek. Trening wychowania należy rozpocząć już ze szczeniakami – w miarę możliwości zapoznać je z jak największą ilością nowych bodźców: różnymi ludźmi, innymi psami, nowymi sytuacjami i odgłosami.

Pembroke wykazuje silny charakter i zwykle próbuje postawić na swoim, wiec wymaga jasno określonych zasad. Psu nie można na wszystko pozwalać bo łatwo mu będzie podporządkować sobie domowników.

Dla kogo psy rasy Pembroke Welsh Corgi

Pies nadają się dla wszystkich, którzy lubią ruch i umożliwią mu wyładowanie energii i poświęcą trochę uwagi. Nadaję się do wielodzietnych domów a także dla singli i osób starszych ale aktywnych.

Wady i zalety rasy

Zalety

 • przywiązuje się do domowników
 • umie bawić się z dziećmi
 • jest przyjazny wobec ludzi
 • toleruje inne zwierzęta
 • szybko się uczy, jest inteligentny
 • można uprawiać z nim niektóre sporty
 • nadaje się do mieszkania
 • łatwy w pielęgnacji

Wady

 • gubi niewielkie ilości sierści przez cały rok a dwa razy w roku obficie linieje
 • źle wychowany ma skłonności do dominacji

Wygląd

Pembroke Welsh Corgi dorasta do 25-30cm w kłębie. Psy osiągają wagę 10-12kg a suki 9-11kg. Rodzą się o maści jednolicie rudej, śniadej lub płowej, czarnej podpalanej czasem z białymi znaczeniami na łapach, piersi i szyi. Sierść jest średniej długości, prosta, z gęstym podszerstkiem. Dojrzałość osiągają w wieku 2 lat a dożywają średnio 13 lat

Zdrowie i pielęgnacja

Pembroke Welsh Corgi należy do najzdrowszych ras. Mogą pojawić sie schorzenia charakterystyczne dla ras psów o krótkich łapach, tj. kulawizna młodzieńcza (przemija z wiekiem i nie wymaga leczenia). Należy unikać przekarmiania psa, zbyt częstego chodzenia po schodach i wysokich wyskoków. Pies doskonale znosi każde warunki atmosferyczne. Lubi zabawy w śniegu, na deszczu i przy minusowych temperaturach. Jego sierść nie przemaka i doskonale chroni psa przed chłodem. Latem przy dużych upałach szuka zacienionych miejsc i chłodnych płytek w domu.

Pielęgnacja psa nie jest trudna. Wystarczy wyczesać go raz w tygodniu przy użyciu zwykłej szczotki lub metalowego grzebienia. Do kąpieli stosuje się kosmetyki dla psa nie zmiękczające i nie unoszące sierści.

Krótkie łapy psa i obfite owłosienie sprawiają, ze pies wnosi do domu piasek i błoto. Należy wtedy pilnować aby przed wejściem do domu wytrzeć łapy wilgotnym ręcznikiem lub w razie konieczności umyć je.

Żywienie

Pies tej rasy ma bardzo duży apetyt. trzeba zwrócić uwagę na objętość i kaloryczność posiłków, aby nie doprowadzić do nadwagi. Najlepiej podawać mu karmy wysokiej jakości przeznaczone dla psów średnich ras dostosowane do wieku psa, jego aktywności i stanu zdrowia. W przypadku podawania domowego jedzenia warto wzbogacić dietę psa o preparaty wapniowo-witainowe.

Historia

Rasa wywodzi się od psów celtyckich. Pembroke Welsh Corgi wziął swoją nazwę od hrabstwa Pembrokeshire w płd.-zach. Walii. Słowo „corgi” powstało przypuszczalnie z połączenia „cor” (karzeł) i „gi” (pies) i oznacza małego psa. Może też mieć związek z „cur” (stróżować) lub „corlan gi”, które w języku walijskim oznacza psa z zagrody dla owiec.

Do końca XIX wieku psy Corgi były psami wiejskimi. Na przełomie XIX i XX wieku pojawiły się na wystawach rolnych, dzięki czemu zwrócili uwagę hodowców. W 1925r, powstał pierwszy klub Corgi w Carmarthen. Trzy lata później pokazano rasę na wystawie Crufts.

Po krzyżówkach psów Cardigan i Pembroke, które uważano za psy tej samej rasy, krzyżowano ze sobą i powstawały osobniki bez ogona, rejestrowane jako Pembroke. W roku 1934 ostatecznie rozdzielono rasy i nie wolno było ich ze sobą łączyć.

Ważnym hodowcą okazała się Thelma Evans. Pies z jej hodowli figuruje prawie we wszystkich rodowodach współczesnych psów Pembroke Welsh Corgi.

W Polsce pierwszy pembroke pojawił się w 1979r. Była to suczka  Ynghariad Cherry Blossom przywieziona z Niemiec. Jej pierwsze szczeniaku urodziły się w grudniu 1980r.

Z rasą związana jest pewna legenda. Dawno temu w Walii żyły wróżki. Jeździły one na dziwnych zwierzętach – małych, z krótkimi łapkami, sterczącymi uszami i długimi lisimi pyskami. Dzieci bawiące się nad strumieniem znalazły dwa zwierzątka przypominające liski i zanieśli je do osady. Dorośli rozpoznali w nich wierzchowce wróżek. Podobno wróżki odeszły z życia ludzi i zostawiły im pod opiekę swoje czworonogi. Od tamtej pory Corgi zamieszkały z ludźmi, nauczyły się pilnować obejścia i paść zwierzęta gospodarskie. Mówi się, że do dzisiaj widać na psach ślady czarodziejskiej uprzęży.

Niektórzy hodowcy uważają, że przodkami Pemborke’a były psy podobne do skandynawskich szpiców pasterskich, które zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii przez wikingów. Za przodka pembroke’a uważa się szwedzkiego vallhunda (zwanego też psem Gotów).

Ciekawostki

Pembroke Welsh Corgi jest ulubioną rasą królowej Elżbiety II. W roku 1933r. jeszcze jako księżniczka Walii otrzymała od ojca, króla Jerzego VI. Pies nosił imię Rozavel Golden Eagle pieszczotliwie zwany jako Dookie. Psy tej rasy spodobały się rodzinie królewskiej i goszczą w pałacu do dzisiaj.

W porównaniu z psem rasy Cardigan Welsh Corgi Pembroke ma niewiele bardziej trójkątną głowę i krótsze uszy (spiczaste i wyżej osadzone). Jego tułów jest krótszy, a kończyny przednie są proste. Jego ogon jest wyżej osadzony – może on być dłuższy lub naturalnie krótki.

Cena Pembroke Welsh Corgi

Cena psa rasy Pembroke Welsh Corgi to mniej wiecęj 2500-3000 zł.

One comment

 1. Maria Bezwierzchna

  Ale słotki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *