Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to psy, które bardzo przywiązują się do właściciela i rodziny. Dzięki swojej inteligencji szybko się uczą, co pozwala na ich wszechstronne wyszkolenie na potrzeby różnych działań prowadzonych przez człowieka.

Rasa ta wyróżnia się potrzebą aktywności i dużej ilości ruchu, dzięki czemu jest to prawdziwy typ sportowca. Charakterystyczna cecha to także umiejętności tropienia oraz wybitny węch, co znalazło swoje zastosowanie w policji, owczarki często są bowiem wykorzystywane w służbach mundurowych. Psy te równie dobrze radzą sobie jako przewodnicy osób starszych i niewidomych. Wrodzona inteligencja oraz empatia pozwalają im dość łatwo przejść przez proces szkolenia.

Cechy charakteru owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie to psy o dużym temperamencie. Zazwyczaj są zrównoważone, pewne siebie i opanowane. O ile nie zostaną sprowokowane, mają bardzo łagodne usposobienie. Cechy takie jak nerwowość i agresja uznawane są za wady, dlatego osobników o takich usposobieniach nie powinno wykorzystywać się na potrzeby hodowli. Owczarki niemieckie zazwyczaj chętnie podporządkowują się swojemu właścicielowi. Samce mają silniejszy i bardziej dominujący charakter, suki są natomiast łagodniejsze i bardziej uległe. Psy z tej rasy są oddane i lojalne, dobrze dogadują się również z dziećmi, są często towarzyszem ich zabaw. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na swoje gabaryty pies powinien być wówczas pod stałą kontrolą dorosłego właściciela. Dzieci nie powinny same wydawać psom poleceń ani wyprowadzać ich na spacer. Dodatkowo psy w sytuacji kiedy pilnują swojego terytorium mogą potraktować obce dzieci jako zagrożenie.

Owczarki niemieckie to psy, które tęsknią za swoim właścicielem i źle znoszą samotność. Dla prawidłowego rozwoju potrzebują częstego kontaktu z człowiekiem. Osobniki te mogą na stałe mieszkać w kojcu, jednak sporo czasu powinny spędzać jednak w gronie rodziny. Owczarki to psy czujne, które często są nieufne wobec obcych osób, dzięki temu świetnie sprawdzają się jako stróże. Ze względu na swój charakter nie mają problemu z akceptacją innych zwierząt w domu, jednak zdarza się, że wykazują względem nich pewną dominację.

Najważniejsze wady i zalety rasy

Zalety: Psy te są niezwykle aktywne i chętnie uprawiają różnego rodzaju sporty. Są także czujne i oddane, przez co sprawdzają się w roli stróżów i psów pilnujących. Dobrze dogadują się z dziećmi, nie mają także problemów z akceptacją pozostałych zwierząt domowych. Owczarki niemieckie są także relatywnie łatwe w pielęgnacji.
Wady: Psy te są dość hałaśliwe, wpływa na to głównie ich temperament oraz gabaryty. Często psy mogą wykazywać też zbyt dominujący charakter względem osobników tej samej płci. Jedną z wad tej rasy jest również ich obfite linienie, przez co posiadanie ich w warunkach domowych może być nieco uciążliwe.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Charakterystyczną cechą dla owczarków niemieckich jest ich harmonijny wygląd oraz masywna budowa ciała. Dorosły pies osiąga wysokość ok. 65 cm oraz wagę powyżej 30 kg, suki są niewiele niższe i lżejsze. Owczarki niemieckie mają najczęściej ciemne umaszczenie z podpaleniami w brązowo-rudym kolorze. Typowy dla tej rasy jest również czarny nos oraz wyraźnie zaznaczony kłąb. Psy te posiadają umięśnione i szerokie lędźwie oraz łapy, górna linia jest płynnie zaznaczona od mocnej szyi wzdłuż grzbietu, aż po stabilny i mocny zad. Owczarki niemieckie posiadają także zgryz nożycowy, a liczba zębów powinna wynosić 42. Przyjmuje się, że pełna dojrzałość osobników tej rasy przypada pomiędzy 1, a 4 rokiem życia. W tym czasie psy osiągają swoją pełnię rozwoju.

Historia

Historia owczarka niemieckiego jako psa odrębnej rasy została zapoczątkowana w XIX wieku. Początkowo psy te zajmowały się wypasem zwierząt hodowlanych i chroniły je przed atakami drapieżników. Wykazywały się dużą odwagą oraz łatwością przystosowania się do warunków atmosferycznych. W późniejszym czasie ze względu na swoją wszechstronność wykorzystywane były w służbie wojskowej oraz policji. Pod koniec XIX w. w Niemczech funkcjonował związek o nazwie Phylax, który zajmował się hodowlą psów użytkowych. Hodowcy zwracali uwagę na znaczenie psów pasterskich i ich rolą. W 1899 r. w jednej z wystaw hodowlanych wziął udział pies, który stanowił efekt działalności hodowli Phylax. Został on kupiony przez Maxa Emila Friedricha von Stephanitz, znanego w Niemczech hodowcę. Pies ten został pierwszym osobnikiem zarejestrowanym w księdze hodowlanej i to od niego rozpoczęła się historia całej rasy.

Ciekawostki

Owczarek niemiecki stał się bardzo popularnym psem w świecie kynologicznym. Rasa ta zyskała uznanie zwłaszcza w zastosowaniu na potrzeby służby. W 1910 r. w Niemczech powstała specjalna szkoła, a w wyniku dążenia do uzyskiwania coraz większych osobników psy nieco zatraciły swoje pierwotne wzorce. Ważnym dla rozwoju rasy był rok 1925, kiedy to na jednej z wystaw zwyciężył pies nieco różniący się od swoich konkurentów, dzięki czemu nowy wzorzec przywracał pożądane cechy psa użytkowego. Od 2011 roku rasa posiada dwie odmiany owczarka, krótko oraz długowłosą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *