Nowofundland

Nowofundland to jedna z najbardziej przyjaznych ras na świecie. Psy tej rasy są z natury spokojne, zrównoważone, cierpliwe i pozbawione agresji.

Czytając opisy charakteru nowofundlandów można dojść do wniosku, że jednak nie dla każdego jest to odpowiedni pies. Przyszły właściciel nie powinien przede wszystkim być zapracowany, słaby psychicznie i fizycznie. Psy te potrzebują dużo uwagi i muszą czuć bliskość właściciela na co dzień. Trzeba móc poświęcić sporo czasu na wychowanie i wyszkolenie nowofundlanda.

Charakter

Psy te są olbrzymami o gołębim sercu. Są również bardzo towarzyskie i chętnie akceptują inne czworonogi. Są one łagodne i tolerancyjne wobec innych psów. Nowofundlandy określa się również mianem psich nianiek, gdyż bardzo chętnie opiekują się dziećmi. Są bardzo czujnymi stróżami. Posiadają one również głęboko zakorzenione silne poczucie odpowiedzialności, a więc są bardzo cierpliwe. Jednak nie zaleca się zostawiania ich sam na sam z małym dzieckiem, gdyż przez swoje duże gabaryty mogą czasem przez przypadek zrobić im krzywdę, chociażby mogą je łatwo przewrócić. Są bardzo przyjaznymi psami, niestety nawet dla nieznajomych, więc raczej nie sprawdzą się w roli stróża, chociaż w wyjątkowych sytuacjach będą potrafiły obronić swojego właściciela. Nowofundlandy bardzo przywiązują się do swojej rodziny i potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jednak nie są to psy dla ludzi lubiących ład i porządek. Wnoszą do domu często dużo piachu i błota, wychlapują wodę z miseczki, a nawet czasem potrafią mocno się ślinić. Cechuje je również umiarkowana aktywność, jednak żeby utrzymać jego dobrą kondycję potrzebne są długie spacery oraz w miarę możliwości zabawy w wodzie. Gdyż jak już wcześniej zostało wspomniane, są to wodołazy i uwielbiają pływać. Są przy tym również bardzo inteligentnymi psami, potrafią np. odpowiednio podpłynąć do tonącej osoby. Uwzględniają przy tym siłę prądu, wysokość fali, a także położenie tonącego.

nowofundland
Nowofundland o brązowym umaszczeniu

Szkolenie i wychowanie

Ponieważ nowofundlandy są bardzo inteligentne i zdyscyplinowane, są również przy tym chętne do nauki i to czego się nauczą bardzo szybko zapamiętują. Jednak podczas szkolenia potrafią szybko się znudzić, dlatego ćwiczenia należy urozmaicać, a także często je chwalić i nagradzać za dobrze wykonane ćwiczenie. Wymagają one zatem łagodnego i jak widać cierpliwego traktowania, gdyż psy te bardzo nie tolerują brutalności wobec nich. Jeśli chodzi o szkolenie i naukę pracy w wodzie, do czego są przeznaczone, najlepiej zacząć już od szczeniaka, aby mógł oswoić się z zanurzaniem głowy w wodzie.

Wady i zalety

Jak każda rasa nowofundlandy również posiadają szereg wad i zalet. Niewątpliwą wadą jest fakt, że przy takim psie panuje nieład, wnosi on przecież dużo piachu i błota do domu. Potrafi przy tym mocno się ślinić. Wymaga on również pracochłonnej i systematycznej pielęgnacji. Nowofundlandy są też rasą, która powoduje dość wysokie koszty utrzymania.

Patrząc z kolei z drugiej strony, tej pozytywniejszej, są to psy bardzo oddane i przywiązane do właściciela. Są również bardzo łagodne. Nazywane również przyjaciółmi dzieci. Odznaczają się także inteligencją, dzięki której szybko się uczą i chętnie współpracują. Akceptują również inne zwierzęta mieszkające w domu.

Wygląd

Nowofundlandy to mocno zbudowane, silne psy. Odznaczają się potężną posturą. Ich wzrost przekracza 70 cm, a waga wynosi ok. 65-70kg. Suki natomiast są odpowiednio mniejsze – osiągają wzrost do 66 cm i ważą do 55 kg. Kończyny przednie są proste i równoległe, natomiast tylne są silnej budowy z umięśnionymi udami i podudami, które umożliwiają szybkie i sprawne poruszanie się w wodzie. Psy te posiadają masywne kości. Ogon mają mocny i szeroki. Podczas pływania pełni on rolę steru. Szatę posiadają dwuwarstwową, wodoodporną. Podszerstek jest miękki i bardzo gęsty. Włos prosty, bez loków. Nowofundlandy są przede wszystkim czarnej, czarno-białej lub brązowej maści. Żyją od 10 do 12 lat.

nowofundland

Zdrowie i pielęgnacja

Podobnie jak inne duże rasy mają skłonność do dysplazji stawów biodrowych i skrętu żołądka. Dysplazja wywołana jest predyspozycją genetyczną, nadmierną ilością ruchu czy szybkim tempem wzrostu, dlatego należy uważać, aby w młodym wieku za bardzo go nie przeforsowywać.  Mają również genetyczne skłonności do chorób serca. Często cierpią również na choroby związane z oczami, takie jak: zanik siatkówki; ektropium, czyli wywijanie się powieki na zewnątrz; oko romboidalne, czyli kombinacja wad powiek wskutek czego szpara powiekowa przypomina kształtem romb lub diament.

Nowofundlandy bardziej linieją na wiosnę. Trzeba je wówczas wyczesywać codziennie, żeby nie tworzyły się kołtuny. Mają gęstą i obfitą sierść, dlatego do czesania należy używać metalowy  grzebień lub szczotkę pudlówkę. Istnieją również preparaty ułatwiające rozczesywanie. Kiedy przestają linieć można je czesać raz na kilka dni. Należy natomiast regularnie wycinać włosy między palcami, opuszkami oraz pod uszami. Kąpanie powinno odbywać się raz na 2 miesiące, używając przy tym szamponów dla psów długowłosych. Po pływaniu trzeba pamiętać, żeby dokładnie wysuszyć mu uszy, gdyż wilgoć może sprzyjać stanom zapalnym i chorobom grzybiczym.

Żywienie

Duży pies równa się duży apetyt. Żywienie nowofundland trzeba dostosować do jego aktywności, aby zapobiec jego otyłości. Przez zwiększone ryzyko skrętu żołądka, warto rozdzielać jedzenie na dwa posiłki w ciągu dnia. Jedzenie nowofundlanda należy wzbogacać o suplementy diety, takie jak kwasy omega, glukozaminę oraz chondroitynę (dla lepszej funkcji stawów). Można również kupować gotową karmę dla dużych ras lub samemu przygotowywać jedzenie, głownie z mięsa, ryb, trochę ryżu, warzyw i owoców. Nowofundlandowi należy zapewnić po jedzeniu odpoczynek przez 4 godziny. Nie powinno dawać się im kości, gdyż mogą je połknąć w całości, co może spowodować problemy żołądkowe. Trzeba zapewnić również stały dostęp wody, gdyż bardzo dużo piją, więcej niż inne psy.

Dla młodych nowofundlandów polecamy karmę Brit Care Junior Large Breed

Historia

Nowofundlandy należą do jednej z najstarszych ras psów. Poznana została już około 1700 roku. Należą do psów tzw. ras olbrzymich. Na temat pochodzenia tej rasy jest wiele teorii. Jedną z nich i najbardziej rozpowszechnioną jest ta, która mówi o wyspie kanadyjskiej, Nowej Fundlandii, stąd ich nazwa. Zaliczane są do grupy molosów w typie górskim. Są to niedźwiedziowate potężne psy o wielkiej sile ciała i ducha. Nowofundlandy były używane do pomocy rybakom, dlatego zostały potocznie nazwane wodołazami. Wyciągały one sieci z wody, holowały statki oraz ratowały tonących. Dzięki swemu instynktowi i predyspozycjom nowofundlandy wykorzystywane są do dziś w ratownictwie wodnym.

Ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że dzięki posiadanemu silnemu instynktowi wyciągania z wody ludzi, a także przedmiotów, potrafią wyciągać ludzi z wody na kąpielisku. Dlatego ważne jest tutaj odpowiednie wyszkolenie psa, aby się od tego powstrzymał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *