Mops

Mops jest czworonogiem o niewielkim gabarycie, który w przeciągu ostatnich lat zyskał bardzo dużo uwagi, uznania oraz miłości. Śmiało można powiedzieć, że zawojował świat i skradł serca wielu miłośnikom psów.

Mops jest idealnym psem dla każdego, kto nie za bardzo przepada za wysiłkiem fizycznym, lubi, kiedy dotrzymuje się mu towarzystwa, ma w sobie dużo uczucia i nie zawaha się przelać go właśnie na tego małego czworonoga. Mops nie jest za bardzo wymagającym zwierzęciem; ze względu na swoją wielkość z łatwością dostosuje się do każdej przestrzeni, a spacery z jego kondycją na pewno nie zabiorą dużo czasu.

Charakter i zachowanie

Mops jest psem bardzo wesołym, pogodnym oraz towarzyskim. Mimo swojej zatroskanej miny, która od czasu do czasu (a może i częściej) pojawia się na jego pyszczku, tak naprawdę jest bardzo radosnym zwierzakiem. Nie potrafi znieść samotności. Domaga się stałej uwagi, nie tylko od swoich właścicieli, ale również od osób całkiem nieznajomych. Mops jest psem bardzo przyjacielskim i uwielbia przebywać w otoczeniu ludzi. Pozbawiony atencji staje się nieco złośliwy, jednak odrobina zainteresowania sprawi, że po chwili całkowicie zapomni o swoich humorach! Mops potrafi dogadać się zarówno z ludźmi, jak i z innymi zwierzętami. W trakcie spaceru łatwo nawiązuje kontakt z innymi czworonogami bez względu na ich rasę oraz wiek. Jest bardzo łagodny oraz nie ma w zwyczaju zachowywać się agresywnie, wobec czego nadaje się idealnie do zabawy nawet z małymi dziećmi.

Umiejętności

Największą umiejętnością mopsa jest dotrzymywanie towarzystwa oraz wywoływanie szerokiego uśmiechu na twarzach właścicieli, jak i ich gości. Mops ma wyjątkowy przywilej zadowalania wszystkich wokół samą swoją obecnością. Nie wymaga się od niego szczególnych zdolności, wystarczy, aby przy nas był. Towarzystwo tego małego czworonoga jest gwarancją na to, że będziemy bardzo szczęśliwi!

mops

Szkolenie i wychowanie

Mops jest zwierzakiem niezmiernie bystrym oraz inteligentnym. Doskonale wie, kiedy powinien się starać, a kiedy i tak dostanie to, czego sobie życzy. Dobrym sposobem na zmotywowanie mopsa do pracy oraz wysiłku jest przygotowanie jego ulubionej przekąski. Jedzenie sprawi, że mops da z siebie wszystko, budząc w sobie ducha walki. Najlepiej rozpocząć praktykowanie sztuczek jak najprędzej; tym sposobem mops przyzwyczai się do bardziej wymagającej aktywności i nie będzie tak bardzo humorzasty. Należy pamiętać, że rasa ta wymaga szczególnej ostrożności oraz zrozumienia. Mops jest psem bardzo wrażliwym oraz strachliwym. Nawet podniesienie głosu może spowodować u niego stres. Powinniśmy pamiętać o tym, aby zachowywać się w stosunku do niego z uczuciem i subtelnością. Jeśli będzie czuł się bezpieczny, kochany i doceniany, współpraca z nim będzie przebiegała znacznie prościej, a dodatkowo — efekty będą znacznie bardziej satysfakcjonujące.

Wady i zalety

Wady:

 • Nie nadaje się do wymagających aktywności fizycznych
 • Bywa uparty
 • Chrapie
 • Niezbyt dobrze znosi upały

Zalety:

 • Łatwo się przystosowuje
 • Nie wymaga dużej przestrzeni
 • Jest towarzyski, wesoły, kochany
 • Nie jest agresywny
 • Jest inteligentny
 • Nie wymaga dużo ruchu
 • Bez problemu nawiązuje kontakt z innymi czworonogami
 • Łatwy w pielęgnacji

Wygląd

Głowa mopsa jest okrągła i duża w porównaniu do reszty ciała. Charakterystyczne zmarszczki są u niego bardzo widoczne. Oczy ma ciemne i wyjątkowo duże o rozczulającym wyrazie. Przednie i tylne łapy mopsa są silne i proste. Tułów ma zwarty i krótki, przypomina kształtem kwadrat. Sierść jest krótka, wyróżnia się delikatnością oraz miękkością, co sprawia, że stale chce się go głaskać. Dorosłe psy osiągają od 30 do 36 cm wysokości w kłębie, ważąc w granicach 6-8 kg.

Zdrowie i pielęgnacja

Mopsom zdarzają się choroby serca i trudności związane z układem oddechowym. Poza tym mopsy mają skłonność do odkładającego się kamienia na zębach, co powinniśmy minimalizować, szczotkując im zęby. Mopsy ciężko znoszą wysokie temperatury, dlatego w lecie należy chronić zwierzę przed słońcem.

Sierść mopsa należy myć nie częściej niż raz w miesiącu (nie dotyczy psów wystawowych). Włosy wypadają mu przez cały rok, dlatego nie powinniśmy zapominać o systematycznym czesaniu. W pielęgnacji mopsa ważne jest, by pamiętać o szczotkowaniu zębów ze względu na odkładający się kamień oraz o czyszczeniu fałdy nosowej w celu uchronienia mopsa przed dostarczeniem do jego organizmu zarazków mogących powodować zakażenia. Do tej czynności wystarczy letnia woda oraz wacik.
mops

Żywienie

Najważniejszym punktem żywienia mopsa jest nieprzekarmianie. Dorosły mops powinien jeść dwa razy dziennie, najlepiej kupione w sklepie karmy, które pomogą nam wydzielić odpowiednią porcję.

Historia rasy

Mops najprawdopodobniej wywodzi się z Chin. Pierwszy raz o mopsach zaczęto mówić w czasach dynastii Sung, co przyjmuje się na tysięczny rok przed naszą erą. W Europie mops oficjalnie pojawił się w wieku XV za sprawą obrazu Pisanello, który uwiecznił na nim czworonoga. Mops był ulubieńcem arystokratów, którzy chętnie chwalili się swoimi pupilami, wystawiając je do podziwiania przez publikę. W Polsce mopsy zaczęły pojawiać się w wieku XVIII, co zapoczątkował obraz namalowany przez Antoine Pesne w okolicach 1730 roku. Widzimy na nim portret kasztelanowej Anny Orzelskiej, trzymającej w dłoni mopsa, który wpasowując się ówczesne trendy — miał obcięte uszy.

Ciekawostki

Mops był znany pod wieloma nazwami jak na przykład „Holenderski Mastiff”, „Pug”, „Mopshold”.
Najprawdopodobniej przodkiem mopsa jest krótkowłosy Lo-Sze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *