Maltańczyk

Maltańczyki to psy, które cechują się przede wszystkim płochliwością i strachem przed krzykiem. Maltańczyki nie lubią zamieszania wokół siebie, rozmów z uczestnictwem wielu osób oraz głośnej muzyki. Są to psy bardzo wylewne, które potrzebują kontaktu z ludźmi i zabiegają o ich atencję w różny sposób.

Rasa ta jest przeznaczona dla osób, które traktują pieska jako członka rodziny i przyjaciela, a nie dodatek do życia. Maltańczyki są bardzo kontaktowe, dlatego będą idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi, dla pary czy samotnej starszej pani, która może poświęcić im dużo czasu. Zdecydowanie nie jest to rasa dla osób pracujących do zmierzchu i spędzających w domu tylko kilka godzin dziennie. Maltańczyki mają dużą skłonność do chorowania na depresję w związku z samotnością, objawia się to brakiem apetytu, chęci na zabawę oraz spacery, a także sennością piesków.

Charakter i zachowanie

Bardzo lubią zaczepiać właścicieli, skacząc po kolanach, liżąc, a nawet czasami podgryzając palce, czy stopy. Maltańczyki są bardzo pozytywnie nastawione do ludzi i lubią zabawy nawet z nieznajomymi. Niewątpliwie nie jest to pies obronny, potrafi się zaprzyjaźnić z każdym, kogo napotka na swojej drodze. Pieski lubią częste spacery i kontakty z innymi milusińskimi, z którymi szybko nawiązują dobry kontakt. Charakteryzują się także głośnym i piskliwym szczekaniem, w tej dziedzinie niejednokrotnie mogą wygrać z 3 razy większymi od siebie pieskami. Maltańczyki bardzo nie lubią samotności, powinny większość czasu w ciągu dnia przebywać z ludźmi, ale z drugiej strony muszą mieć swoje legowisko, gdzie czują się spokojnie i bezpiecznie.

Szkolenia i wychowanie

Maltańczyki są bardzo bystre i inteligentne, szybko zapamiętują komendy oraz uczą się podstawowych rzeczy. Większość psów tej rasy nie wymaga przeprowadzania profesjonalnych szkoleń. Właściciel jest w stanie nauczyć ich podstawowych komend oraz zasad panujących w domu, poradzi sobie z tym również osoba, które nie ma doświadczenia w kontakcie z zwierzętami. Pieski bardzo lubią współpracować z właścicielem oraz otrzymywać nagrody za wypełnione zadania, co zachęca je do posłuszeństwa.
maltańczyk

Wady i zalety maltańczyków

Pomimo tak słodkiego wyglądu maltańczyki mają swoje wady. Niewątpliwie do jednych z nich należy głośne szczekanie, które może być uciążliwe zarówno dla sąsiadów, jak i mieszkańców domu. Psy te często zaczepiają podczas spacerów większe od siebie psy, które nie zawsze odbierają ten fakt pozytywnie. Rasa ta należy również do wybrednych pod względem żywienia, zazwyczaj nie zadowolą się zwykłą karmą ze sklepu zoologicznego. Do wad należy również pielęgnacja długich włosów psa oraz jego linienie.
Zalety to przede wszystkim otwartość na nowe kontakty, dobry kontakt z dziećmi oraz nieznajomymi, a także długi czas życia. Oprócz tego zaletą jest wcześniej wspomniana łatwość wychowania pieska.

Wygląd

Maltańczyki zazwyczaj mają od 21 do 25 centymetrów wzrostu, a przy tym ważą do około 4 kilogramów. Wyglądem przypominają białą, puchatą kulkę, która może poddawać się różnym stylizacjom fryzjerskim. Właściciele maltańczyków często zakładają im ubranka, kokardki oraz gumki do włosów. Ich włosie jest przyjemne i delikatne w dotyku, dlatego są typowymi pieskami domowymi. To od właściciela zależy długość włosków, które będzie miał piesek. Im dłuższe — tym potrzeba więcej czasu na pielęgnacje.

Zdrowie i pielęgnacja

Maltańczyki wymagają codziennej pielęgnacji włosków, które należy czyścić oraz rozczesywać — szczególnie często w przypadku zabaw na świeżym powietrzu. Kąpanie piesków powinno odbywać się średnio raz w tygodniu z użyciem wybielających szamponów. Niestety białe włosie piesków szybko się brudzi. Maltańczyki często również mają częste problemy z oczami w postaci wycieków, w celu im zapobiegania należy od czasu do czasu przemywać oczy oraz używać specjalnych płynów. Szczególnie dbać należy również o uzębienie piesków, często myć zęby oraz stosować odpowiednie karmy.

maltańczyk w ubranku
Maltańczyk w ubranku

Żywienie

Podstawą żywienia maltańczyków jest mięso, warzywa oraz węglowodany. Rasa ta ma skłonność do zjadania zbyt dużych dla siebie porcji, dlatego należy szczególnie kontrolować żywienie piesków. Dieta powinna być dostosowana do wieku psa oraz zawierać witaminy i minerały na wzmocnienie kości. Oprócz tego miska z wodą powinna być cały czas pełna, a jej zawartość często zmieniana. Jeżeli zamierzmy karmić maltańczyka, również domowym jedzeniem, to należy przyzwyczajać jego żołądek do tego typu pożywienia od małego szczeniaka. Ilość posiłków dla szczeniaka to 3-4 małe porcje dziennie, dla dorosłego pieska to 2 porcje dziennie. Pomiędzy posiłkami można podawać małe przekąski z zawartością witamin. Maltańczykom nie wolno podawać słodyczy pod żadną postacią, mogą one jednak jeść owoce i warzywa, które zresztą bardzo lubią.

Historia rasy

Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się około V w p.n.e. Ich tłumaczona prawdziwa nazwa to: pies z wyspy Meleda. Pochodzą z krajów Morza Śródziemnomorskiego

Ciekawostki

Mają ogromny apetyt
Są przyjazne dla alergików
Bardzo długo żyją
Mogą chorować na depresję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *