Jamnik krótkowłosy

Jamnik krótkowłosy to niewielki pies cechujący się ogromnym temperamentem jest bardzo popularny wśród miłośników czworonogów.

Coraz częściej psy tej rasy postrzegane są jako towarzysze dnia codziennego, doskonale nadające się do zamieszkania w bloku. Jamnik krótkowłosy, zważywszy na swoją ruchliwość, jest idealnym podopiecznym dla ludzi o dość aktywnym trybie życia. Opiekunem jamnika powinna być także osobą, która jest w stanie poświęcić mu czas i uwagę, ponieważ ignorowany może stać się opryskliwy. Nadaje się dla rodzin, jednakże trzeba zwrócić uwagę na to, aby pies nie był rozdrażniany przez małe dzieci.

Charakter i zachowanie

Jamniki to psy bardzo charakterne (często postrzegane nawet jako złośliwe), dlatego już od okresu szczenięcego należy wymagać od nich posłuszeństwa oraz podporządkowania się właścicielowi. Jamniki są inteligentne, szybko można nauczyć je wielu sztuczek. Odznaczają się również ogromnym przywiązaniem i miłością oraz wiernością, w stosunku do swojego właściciela, przez co często bywają zaborcze wobec pana. Jamniki to psy radosne i ruchliwe, przez co konieczne jest ich wyprowadzenie na minimum jeden długi spacer w ciągu dnia. Jamniki cechuje myśliwski instynkt, dlatego też często zdarza im się gonić za ptakami czy mniejszymi zwierzętami. Mogą też być zaczepne wobec innych psów. Jamnik krótkowłosy to urodzona dusza towarzystwa, w związku z czym należy poświęcać mu uwagę oraz czas.
jamnik

Umiejętności

Jamniki to niezwykle wytrzymałe psy myśliwskie. Cechuje je doskonały węch, mogą więc pomóc np. przy tropieniu rannej zwierzyny. Dzięki swojej specyficznej, niewielkiej posturze jamnik, goniąc za borsukiem czy lisem, zmieści się praktycznie w każdą wnękę czy jamę. Sprawdzi się również w roli stróża, ze względu na wrodzoną czujność oraz umiejętność bardzo głośnego szczekania.

Szkolenie i wychowanie

Jamniki są psami znanymi ze swego uporu i tendencji do stawiania na swoim, dlatego należy od małego uczyć je pokory. Nie mogą być jednak nadmiernie karcone. Wymagają od właściciela dużej cierpliwości. Źle znoszą agresję, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno podnosić na nie ręki. Idealnym sposobem na przekonanie jamnika do jakiejś czynności, jest sprezentowanie mu ulubionego smakołyka.

jamnik krótkowłosy
Szczenię jamnika krótkowłosego

Wady i zalety rasy

Zalety:

 • inteligentny i sprytny,
 • aktywny, lubiący zabawę,
 • odważny,
 • przywiązany do właściciela,
 • wierny
 • łatwy w pielęgnacji,
 • niewielki, nadający się do mieszkania,

Wady:

 • uparty,
 • bywa zaborczy o właściciela,
 • dość hałaśliwy,
 • ma tendencje do otyłości,

Wygląd

Jamnik to pies o niewielkiej posturze, ważący maksymalnie do 10 kilogramów, o krótkich łapach i wydłużonym korpusie. Rasa występuje w trzech różnych odmianach: króliczej, miniaturowej oraz standardowej. Posiadają gruby, gęsty oraz błyszczący włos. Wszystkie jamniki cechują długie, opadające uszy. Umaszczenie u jamników jest bardzo różnorodne, wyróżniamy:

 • jednokolorowe: m.in. rude, żółte,
 • dwukolorowe: m.in. czarne lub czekoladowe podpalane, marmurkowe,
 • pręgowane: na rudej lub żółtej sierści widoczne są ciemniejsze pręgi,

Zdrowie i pielęgnacja

Jamniki krótkowłose są psami wyjątkowo długo żyjącymi (średnio 15 lat). Głównym problemem rasy, jest skłonność do otyłości. Nie należy więc przekarmiać naszego podopiecznego oraz pamiętać o zapewnianiu mu codziennej dawki ruchu. Jamniki często cierpią na schorzenia kręgosłupa, spowodowane ich specyficzną budową ciała. W związku z ową skłonnością wskazanym jest, aby psy tej rasy unikały spacerów po schodach.

jamnik krótkowłosy

Krótka sierść jamnika nie wymaga na szczęście dużo pracy, co jakiś czas powinna zostać rozczesana przy pomocy szczotki z włosia, w celu usunięcia martwego włosa. Do pielęgnacji, kąpieli, nadają się płyny oraz szampony przeznaczone dla psów krótkowłosych. Pamiętajmy także, że jest to rasa wrażliwa na chłód i wilgoć, dlatego należy mu zapewnić ciepłe legowisko.

Żywienie

Są znane ze swojego łakomstwa i braku umiaru, jeżeli chodzi o jedzenie. Dlatego nie ulegajmy błagalnym spojrzeniom podopiecznych! Jamniki potrzebują ilości pożywienia odpowiadającej swoim niewielkim rozmiarom. Pokarm powinien być przede wszystkim wysokiej jakości, lekkostrawny oraz dostosowany do wieku psa. Jak wszystkie psy, muszą mieć również dostęp do świeżej, wymienianej codziennie wody.

Historia rasy

Pochodzenie jamników nie jest do końca jasne. Można natrafić na pogląd, że historia rasy sięga czasów starożytnego Egiptu, bowiem rysunki przedstawiające wizerunek odpowiadający wyglądowi jamnika zostały odnalezione w licznych świątyniach, m.in. w Bescheb.

jamnik

Bardziej przekonującym jest jednak twierdzenie, że ojczyzną rasy są tereny dzisiejszych Niemiec. Psy w typie jamnika można znaleźć na trzynastowiecznych obrazach, na których przedstawiane były jako psy tropiące. W XIV wieku pisano o nich w następujący sposób: Psy o krótkich nogach wchodzą o wiele łatwiej pod ziemię niż inne i są bardziej przydatne do polowań na borsuki. Ze względu na wrodzone umiejętności, w Niemczech określa się je jako Dachshund, przy czym Dachs oznacza borsuka, natomiast Hund – psa.

Ciekawostki

W Krakowie każdego roku odbywa się Marsz jamników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *