Jack Russell terrier

Jack Russell Terrier to pies o żywym usposobieniu, czujny, ruchliwy, inteligentny, pełen temperamentu. Odważny, nieustraszony, przyjazny przy spokojnej pewności siebie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom nadają się na psa domowego.

Mimo silnego instynktu gończego nadają się na psy rodzinne. Początkowo rasa ta była wykorzystywana podczas polowań do płoszenia lisów i borsuków z ich nor. Dobrze radzą sobie z łapaniem gryzoni, na przykład szczurów. W wielu miejscach, takich jak stadniny koni, trzyma się je właśnie jako ochronę przed gryzoniami.

Charakter

Chociaż nie jest to właściwy wybór dla osoby leniwej. Psy te wręcz rozpiera energia i uwielbiają zabawy takie jak pogoń za piłeczką czy po prostu bieganie. Są bardzo towarzyskie i najchętniej cały czas spędzałyby z człowiekiem. Jeśli jednak przyzwyczaimy je od małego, mogą spędzać parę godzin same w domu. Niestety szybko się nudzą i jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości zabawek, mogą zacząć niszczyć meble i różne przedmioty. Nie są ponadto dobrym towarzystwem dla małych dzieci, ponieważ bardzo szybko się poruszają i nie lubią nie delikatnego traktowania. Jednak dobrze dogadają się ze starszymi dziećmi i chętnie będą towarzyszyły w zabawie. Jak to bywa z małymi psami, lubią szczekać, ale kiedy nie mamy w domu innych psów o podobnym temperamencie, będą szczekały tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Warto też zwrócić uwagę na relacje psa z innymi czworonogami, ponieważ może mieć tendencję do atakowania i zaczepiania obcych osobników. Można jednak już od małego nauczyć go kulturalnych zachowań. Podczas spacerów należy zwracać uwagę, nie tylko na to, jak pies reaguje na innych, ale też by nie uciekł nam w pogoni za ptakiem lub innym szybko poruszającym się obiektem. Chociaż są to małe pieski, mają dużo siły. Dlatego wybierając smycz, postawmy na wytrzymałość, a w przypadku smyczy automatycznych, lepiej zawyżyć wagę psa. Jack russell terrier to wymagająca rasa, ale bardzo wdzięczna w wychowywaniu i spędzaniu czasu.

Jack Russell terrier

Umiejętności

Z łatwością uczą się komend, szczególnie jeśli są motywowane jakimiś smakołykami. Są to psy wnoszące niesamowite ilości radości do naszego życia. Do każdej aktywności podchodzą entuzjastycznie, wymagając jednocześnie naszego zaangażowania. Dlatego czasami są wykorzystywane podczas dogoterapii. Mimo wszystko nie są nadmiernie męczące, ponieważ potrafią też spokojnie posiedzieć lub poleżeć z człowiekiem.

Wygląd

Psy rasy Jack Russell Terrier, to niewielkie krótkonogie terriery o białym umaszczeniu z brązowymi łatami w okolicy głowy i ogona. JRT to mocne, energiczne i zwinne psy o silnej osobowości. Ich gibkie ciało jest średniej długości. Wyraz zapału, właściwa mu gorliwość łączą się z bystrością jego ruchów. Ogon może być przycinany lub nie. Sierść jest gładka szorstka lub drutowata.

Zdrowie i pielęgnacja

Ogólnie są to psy zdrowe i żyją długo, nawet do 15 lat. Występują w dwóch odmianach, krótkowłosej i szorstkowłosej. W zależności od rodzaju sierści wymagają mniej lub więcej pielęgnacji. Jednak nawet krótka sierść może być kłopotliwa do usuwania z dywanów i mebli, ponieważ jest ostra i wbija się głęboko w tkaninę. Z kolei szorstkowłose terriery gubią jeszcze dodatkowo podszerstek i trzeba je częściej wyczesywać.

Włos szorstki i drutowaty wymaga trymowania raz na 1-3 miesiące, w zależności od jego długości i tempa odrastania. Jack russell terriera kąpiemy w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych lub szorstkowłosych – w zależności od rodzaju szaty. Można stosować kosmetyki do białej maści, ale tylko w wypadku zwierząt o niewielkich kolorowych znaczeniach.

Jack Russell terrier

Żywienie

Jack russell terriery to straszne łakomczuchy. Dlatego, też należy pilnować ich wagi. Dla zachowania dobrej kondycji fizycznej sugerowane jest utrzymywanie wagi na poziomie 1 kg na każde 5 centymetrów wzrostu psa. Wtedy pies będzie szczupły i zwinny, a także ominą go choroby związane ze zbytnim obciążeniem stawów.

Historia

Jack Russell teriery wywodzą się z Anglii. Rasa powstała dzięki zabiegom czcigodnego Johna Russell. W XIX wieku hodował on i udoskonalał linię foksterierów, które na polowaniach biegły obok foxhoundów, wchodziły pod ziemię, wypędzały lisy i inną zwierzynę z ich nor lub kryjówek. Powstały dwie odmiany psów o zasadniczo podobnym wzorcu z wyjątkiem pewnych różnic dotyczących wzrostu i proporcji ogólnych. Wyższy pies, o obrysie zbliżonym do kwadratu jest znany obecnie jako Parson Russell Terrier — mniejszy o nieco wydłużonej sylwetce nazwany został Jack Russell terrierem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *