Husky Syberyjski

Psy typu husky syberyjski są coraz bardziej popularne. Są żywiołowe i łagodne, dlatego świetnie nadają się na towarzyszy człowieka. Początkowo hodowane były do ciągnięcia sań z upolowaną zwierzyną, w późniejszym czasie także do wyścigów zaprzęgów. Jeśli chodzi o hodowanie, są to psy dosyć wymagające.

Husky jako pies przyjazny i pozytywnie nastawiony będzie świetnym towarzystwem dla aktywnych rodzin z dziećmi. Można uprawiać z nim sport lub po prostu spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest odporny i wytrzymały. Jednak musimy nastawić się, że nie zawsze będzie się nas słuchał i czasami krnąbrnie uciekał lub próbował coś upolować. Poza tym, jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości ruchu, może odreagowywać to niszczeniem przedmiotów i częstymi ucieczkami. Mimo wszystko zwolennicy tej rasy deklarują, że nigdy nie będą mieli innego psa.

Charakter

Po pierwsze, ze względu na duże pokłady energii i ogromną ciekawość, potrzebują dużo ruchu. I nie wystarczy tu zwykła przechadzka na smyczy. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wspólny bieg. Może to być jogging, ale jeśli sami nie czujemy się z tym komfortowo, możemy wybrać jazdę rowerem z psem biegnącym obok. Poza tym husky nie lubią samotności, zdecydowanie wolą stale towarzyszyć człowiekowi lub przebywać wśród innych przedstawicieli swojej rasy. Ma to związek z ich pochodzeniem od wilków, które mają silnie rozwinięty instynkt stadny. Dlatego też domator lub człowiek ciągle zajęty pracą nie będą dobrymi właścicielami dla huskiego.

Nie są to też psy bezwzględnie posłuszne właścicielom. Oczywiście są bardzo inteligentne i łatwo przyswajają komendy, jednak przez wrodzoną ciekawość, spryt i duża sprawność fizyczna mają skłonność do ucieczek. Wyjątkowa jest ich umiejętność wspinania się po ogrodzeniu, dlatego warto brać to pod uwagę, organizując im wybieg. Z powodu silnego instynktu myśliwskiego mogą też próbować polować na zwierzynę, więc podczas spaceru lepiej nie spuszczać ich ze smyczy.

Zdrowie i pielęgnacja

Do niewątpliwych plusów tej rasy należy dobre zdrowie i odporność. Ich gęsta szata zapewnia ochronę przed zimnym wiatrem i mrozami, a dodatkowo nawet przed wysokimi temperaturami. Latem niektóre osobniki nawet lubią wygrzewać się na słońcu, większość jednak preferuje ochładzanie się w wykopanych dołach. Mimo wszystko warto jednak uważać, ponieważ nagła zmiana temperatury może prowadzić do przeziębienia zimą, z kolei latem niezbędne jest zapewnienie zacienionego miejsca i dostępu do świeżej wody.

Chociaż husky nie potrzebują częstych kąpieli, a nawet nie są one wskazane ze względu na osłabianie właściwości ochronnych włosia, to mimo wszystko ich codzienna pielęgnacja trochę od właściciela wymaga. Psy te intensywnie linieją i w tych okresach wymagają codziennego wyczesywania. Dobrze w tym celu sprawdza się metalowy grzebień. Natomiast do sporadycznych kąpieli najlepiej zastosować szampon z naturalnymi olejkami. Co ciekawe, sierść tych psów ma właściwości samooczyszczające i między innymi dlatego, oprócz okresów linienia, nie musimy ich często czesać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *