Golden retriever

Golden retriever jest psem słynącym z dużej inteligencji, posłuszeństwa i łagodnego charakteru. Początkowo rasa została stworzona z myślą o aportowaniu upolowanego ptactwa wodnego. Obecnie jest częstym towarzyszem rodzin i osób starszych lub potrzebujących psiego asystenta.

Golden sprawdzi się jako psi terapeuta, pomocnik osoby niepełnosprawnej lub przewodnik osoby niewidomej. Jeg wygląd jest bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny — półdługa, falująca sierść w złotym kolorze i ufne brązowe oczy sprawiają, że psy tej rasa są nieustająco popularne na całym świecie.

Charakter i zachowanie

Golden retriever sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Przede wszystkim odnajdzie się w kontaktach z dziećmi i osobami starszymi. Z uwagi na niezwykłą inteligencję i posłuszeństwo używane są w pracy — w policji, służbach ratunkowych, do wykrywania substancji i poszukiwania zaginionych osób. Ich łagodny charakter sprzyja włączaniu psów tej rasy w proces terapeutyczny np. w dogoterapii. Odpowiednio wyszkolone są pomocą dla osób niepełnosprawnych i niewidomych.

Golden retriever charakteryzuje się inteligencją. Słynie z dużego posłuszeństwa, oddania i łagodnego, niedominującego charakteru. Z uwagi na swoją historię i pierwotne przeznaczenie, goldeny są bardzo energiczne, chętnie się bawią i są dobrymi kompanami długich spacerów. Są wytrzymałe i łatwo się przywiązują do rodziny.

Z uwagi na swoje cechy golden retriever dobrze sprawdza się w psich sportach. Zarówno tych wymagających sprawności fizycznej np. agility, jak i czerpiących z posłuszeństwa i karności — obiedience. Psy potrzebują kontaktu z wieloma ludźmi, są dobrymi towarzyszami dzieci i z łatwością tolerują inne zwierzęta w domu. Szkolenie powinno obejmować podstawowe umiejętności z kursu dla psów towarzyszących:

 • przychodzenie na zawołanie,
 • odwołanie,
 • siad, leżeć,
 • komendy pozwalające zadbać o higienę i zdrowie psa — pielęgnację pazurów, uszu, sierści, zębów,
 • socjalizację i zachowanie w przestrzeni miejskiej i w kontaktach z innymi ludźmi i psami.

Zaletą tych psów jest niewątpliwie niezwykle wartościowy charakter. Goldeny są mądre, karne, posłuszne i oddane rodzinie. Wadą może być kłopotliwa w pielęgnacji sierść. Psy tej rasy wymagają regularnego wyczesywania sierści.

szczeniak golden retriec
Szczeniak golden retrievera

Wygląd

Goldeny są psami zaliczanymi do psów dużych. Waga waha się w zależności od płci od 25 do 35 kilogramów. Suki są zwykle nieco lżejsze od psów. Charakteryzują się umaszczeniem, od którego wzięły swoją nazwę — kremowo złotym lub złotym. Golden retrievery występują w dwóch liniach, psy z linii europejskiej mają masywniejszy i cięższy wygląd nich, iż amerykańscy kuzyni.

Sierść goldena może być prosta lub falowana z tzw. piórem, czyli obszarami gdzie sierść jest dłuższa. Pióro występuje na ogonie i nogach psa. Psy mają ufne, radosne spojrzenie. Oczy są brązowe i okrągłe. Oczy odmiany amerykańskiej są trójkątne, wręcz skośne. Nos ciemny. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest złote lub biszkoptowe. Od niedawna dopuszczalne są psy w kolorze kremowym, sierść w kolorze bieli jest nieprawidłowością i wadą w tej rasie.

Zdrowie i pielęgnacja

Psy tej rasy są niezwykle żywiołowe i aktywne. Dla zachowania zdrowia i formy potrzebują dość dużej dawki ruchu — zaleca się, by psy odbywały co najmniej 2-godzinny spacer. Kilka okrążeń wokół bloku lub pobyt w ogrodzie nie są wystarczające. Psu należy zapewnić spacery z zróżnicowanym terenie, pozwalając mu eksplorować okolicę. Goldeny żyją średnio od 10 do 12 lat, choć zdarzają się wyjątki. Według różnych doniesień najstarsze psy tej rasy dożywały nawet 15-17 lat. Rasa jest raczej zdrowa, wytrzymała i mocna. Do najczęściej występujących u tych psów problemów zdrowotnych można zaliczyć:

 • dysplazję stawów biodrowych,
 • dysplazję łokci,
 • zapalenie więzadeł stawowych,
 • zanik siatkówki,
 • katarakta,
 • choroby rogówki i powiek,
 • zapalenie uszu.

Psy wymagają regularnych kąpieli, pielęgnacji pazurów i uszu, które ze względu na budowę (zwisłe uszy z dużą ilością włosów wrastających do wewnątrz ucha) wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. W okresie linienia psy należy wyczesywać codziennie, poza sezonem co najmniej raz, dwa razy w tygodniu.

Żywienie

Psy tej rasy nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Należy karmić je dobrze zbilansowaną karmą suchą lub mokrą. Alternatywą dla gotowych karm jest pożywienie przygotowywane samodzielnie. Gotowanie psu wymaga jednak dużej dbałości o proporcje i jest czasochłonne.

Psy wymagają dużej dawki ruchu, pozostawione na wiele godzin w domu mogą tyć, co jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na słabość stawów. Nie należy ich przekarmiać, smakołyki trzeba podawać rozsądnie i w niezbyt dużych ilościach. W przypadku gdy u psa wystąpią problemy żywieniowe np. otyłość, problemy z nerkami, wrażliwy żołądek konieczne jest podawanie karmy dla psów o szczególnych potrzebach.
golden retriever

Historia rasy

Golden retrievery zostały wyhodowane z myślą o polowaniu na ptactwo wodne. Znacznie później znaleziono dla nich użytek jako psy do towarzystwa i pracujące. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, szacuje się, że pierwsze osobniki pochodziły z 1858 roku. Początkowo były nazywane rosyjskimi retriverami. Do 1913 roku psy tej razy nazywano złocistymi gładkowłosymi. Obecna nazwa pochodzi z roku 1920.

Ciekawostki

 • Właściciele goldenów powinni pamiętać, że jest to pies uwielbiający wodę. Kiedyś był wykorzystywany do aportowania postrzelonego ptactwa wodnego, stąd zamiłowanie do pływania. Golden nie przepuści podczas spaceru żadnej okazji, by zaburzyć się w wodzie, nawet jeśli jest to brudna, miejska kałuża.
 • Goldeny są psami pracującymi. Podobnie jak nowofundlandy świetnie sprawdzają się w ratowaniu topiących się osób, w akcjach ratowniczych, czy pomocy przy klęskach żywiołowych.
 • Wielbicielem tej rasy jest wielu celebrytów np. słynący z mrożących krew w żyłach pisarz Dean Koonz.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *