Dog niemiecki

Swoimi gabarytami budzi obawę, ale zupełnie niepotrzebnie! Dog niemiecki to niezwykle łagodny pies, który z łatwością przywiązuje się do swoich właścicieli i głęboko przeżywa rozłąkę z nimi, dlatego też nie powinien być zostawiany sam na długo.

Silny, poważny i dumny dog nie reaguje na zaczepki mniejszych czworonogów, które traktuje z pobłażaniem. Brak w nim nieuzasadnionej agresji — przez wielu nazywany jest „największą przytulanką na świecie”. Dogi to wspaniałe psy rodzinne, które delikatnie obchodzą się ze słabszymi i mniejszymi od siebie.

Charakter i zachowanie

Jest w nich olbrzymia doza czułości i wrażliwości — bardzo łatwo je zranić psychicznie, dlatego nie powinny mieć apodyktycznego i niecierpliwego właściciela. Ponadto, dogi łakną towarzystwa. Nie są więc opcją dla pracoholików lub podróżników. Są niezwykle lojalne i bardzo szybko przywiązują się do właściciela, mimo że z reguły są nieufne wobec obcych.

W okresie szczenięcym mogą spowodować sporo strat w domu, ponieważ w młodości mają tendencję do niszczenia rzeczy, która z czasem zanika. Aby okiełznać energicznego szczeniaka, należy zacząć szkolenie jak najwcześniej. Należy pamiętać o konsekwencji i wiedzieć, że dogi niemieckie są zazwyczaj uparte — jeśli uznają, że coś nie ma sensu, nie robią tego. Są niezwykle inteligentnymi psami, ale po prostu potrzebują uzasadnienia. Nierzadko wykonują komendy dla świętego spokoju lub z miłości do swojego właściciela.

Po okresie młodzieńczym następuje era kanapowa. Dosłownie. Rasie tej nieobca jest przestrzeń kanapy — dogi niemieckie uwielbiają się wylegiwać lub po prostu siadać na niej… jak ludzie. Nie znaczy to, że nie potrzebują ruchu. Właściciel doga powinien zapewnić mu dużą przestrzeń i możliwość wybiegu.

dog niemiecki

W określeniu tej rasy pomogą dwa słowa: wielkie serce. Dog niemiecki z pewnością przyniesie wiele radości każdemu właścicielowi, a także, swoim wyglądem i potężnym psim barytonem przestraszy potencjalnego złodzieja.
Wspaniała psia osobowość jest niestety skonfrontowana z jedną wadą — słabym zdrowiem. Dogi niemieckie pomimo swojej wagi są niezwykle kruche: żyją najkrócej ze wszystkich psów. Średnio dożywają do 7,5 roku. Trzeba zaznaczyć, że dogi są z nami krótko, jednakże każdy rok bycia z nimi przynosi ze sobą ogrom (!) radości i miłości, dlatego też warto rozważyć adopcję psa należącego do tej wspaniałej rasy.

Wygląd

Psy tej rasy są silne i wysportowane. Pomimo ogromnej postury poruszają się z gracją i wdziękiem. Ich łapy są wielkości ludzkiej dłoni. Są one do tego niezwykle długie i umięśnione. Szczyt czaski doga układa się prawie równolegle do kufy, co nadaje zwierzęciu iście królewski wygląd. Majestatyczne i wysokie dogi niemieckie posiadają olbrzymie klatki piersiowe, największe ze wszystkich psów. Przedstawiciele tej rasy mogą ważyć od 54 aż do 90 kilogramów! Istnieje sześć odmian umaszczenia: błękitne, czarne, żółte, czarno-białe, arlekin i pręgowane. Uszy są z natury wiszące, a oczy owalne, zazwyczaj ciemne ciemne, acz u dogów błękitnych i arlekinów mogą być dużo jaśniejsze — niebieskie.

Zdrowie i pielęgnacja

Dogi niemieckie potrzebują wiele przestrzeni. Ich sierść („doże igiełki”) jest krótka i łatwa w pielęgnacji. Pomimo ogromnej siły fizycznej z czasem przychodzą problemy chorobowe. Najwcześniej te powiązane z łapami, wobec czego należy dbać o prawidłowy rozwój kośćca doga poprzez zakup suplementów diety wspomagających prawidłowy rozwój, a potem, utrzymujących sprawność stawów dorosłego doga niemieckiego. W starszym wieku zwierzęta te często chorują na nowotwory kości.

szczeniak dog niemiecki
Szczeniak doga niemieckiego

Jednakże wykazują największe skłonności do skrętu żołądka. Do skrętu dochodzi podczas biegu z pełnym żołądkiem, dlatego też należy pamiętać, by zapewnić psu odpoczynek po jedzeniu — co najmniej godzina leżenia powinna wystarczyć. Jeśli jednak dojdzie do skrętu żołądka, należy niezwłocznie wybrać się do weterynarza, który zaleci operację. Kosztuje ona obecnie ok. 3000 złotych.

Dogi mają bardzo delikatne żołądki — częstą dolegliwością są biegunki, dlatego też ich zdrowie wymaga produktów wysokiej jakości, które nie zaszkodzą ich wrażliwym żołądkom. Ponadto, ze względu na krótkie włosie łatwo marzną, wobec czego dobrze byłoby zaopatrzyć je w ciepłe koce w domu i okrycia wierzchnie na spacerze.
Należy pamiętać, że dogi są dość drogie ze względu na utrzymanie, ponieważ potrzebują większej dawki leków i pożywienia niż inne, mniejsze psy.

Żywienie

Jak wspomniano wyżej, dogi niemieckie często zmagają się z dolegliwościami trawiennymi. Korzystne efekty w poprawie stanu układu pokarmowego dogów przynosi dieta oparta na rybach morskich. Ponadto, warto pamiętać, że u dogów zapotrzebowanie na energię jest o ok. 25% wyższe niż u innych ras. Stosunek białka do energii jest niezwykle istotny. Kaloryczność karmy rosnących powinna być wysoka, niemniej równocześnie ilość białka powinna być duża – dla ras olbrzymich to około 22-32% suchej masy.

Historia rasy

Dogi niemieckie pochodzą z grupy molosów w typie dogowatym. Protoplastami wszystkich dogowatych są potężne dogi tybetańskie, które, po Tybecie, zawitały do Persji, gdzie były używane jako psy bojowe. Stamtąd trafiły do Starożytnego Rzymu i Grecji, by potem znaleźć się w Europie Środkowej. Plemiona germańskie (od V w. n.e.) włożyły duży wkład w rozwój tej rasy, dlatego etymologia nazwy omawianego zwierzęcia jest znamienna. Ciekawym faktem jest jednakże, że w języku angielskim określa się je jako Great Danes, co wskazuje na pochodzenie duńskie. Jest to jednak mylące. Dogi nie mają wiele wspólnego z Danią. Europa jest w tej sprawie podzielona, ponieważ Wielka Brytania, Hiszpania czy kraje Skandynawskie z uporem stosują ten termin, kiedy Niemcy, Polska, Francja czy Włochy pozostały przy zaznaczeniu germańskiego rodowodu w nazwie.

Dogi niemieckie hodowano jako psy stróżujące i polujące: nierzadko były wykorzystywane w celu chwytania grubego zwierza. Ciekawe jest to, że w średniowieczu rasie tej przypisywano moce nadprzyrodzone. Wedle wierzeń, chroniły one przed złymi duchami. Pierwsze dogi niemieckie pojawiły się w Polsce w XIX wieku.

Ciekawostki

Wizerunki dogów niemieckich były często wykorzystywane w kulturze. Scooby doo, Astro – pies Jacksonów czy Ace – pies Batmana były dogami! Na gruncie polskim sławnymi przedstawicielami tej rasy byli: Ferdynand Wspaniały (wykreowany przez Ludwika Jerzego Kerna) czy Protazy i Robin, czyli psy Pana Samochodzika. Warto wspomnieć cudownych komiksach stworzonych przez Brada Andersona, w których protagonistą jest Marmaduke, czyli postać wzorowana na jego dogu niemieckim.

Według Księgi rekordów Guinnessa najwyższym dotychczas żyjącym psem jest dog niemiecki o imieniu Zeus, który 4 października 2011 roku mierzył 1,118 m w kłębie. Najbardziej znanym polskim dogiem był natomiast swego czasu arlekin Sambo, czyli przyjaciel słynnego aktora filmowego i piosenkarza, Eugeniusza Bodo. Psiak miał, według miejskich opowieści, wstęp do wszystkich restauracji i kawiarni. Był nieodłącznym i lojalnym towarzyszem gwiazdora. Został zastrzelony podczas powstania warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *