Chow-Chow

Chow-Chow to dostojny, imponujący psiak dla jednych przypominający lwa, dla innych zaś wielkiego, przytulnego miśka, o bynajmniej zadziornym charakterze.

Nie bez powodu mówi się, że to kot w psiej skórze. Bez wątpienia na zaufanie tego psa trzeba sobie zasłużyć. Chow-Chow to spokojna rasa, psy są lojalne wobec właściciela, ale nie poddają się łatwo szkoleniu i są bardzo uparte. W domu jest raczej cichy, ale zupełnie nieufny wobec obcych dlatego nadaje się na psa stróżującego. Psiaki mają silny charakter a ich właściciel powinien być bardzo konsekwentny w wychowaniu zwierzęcia.

Charakter

Chow-Chow to zdecydowanie pies pełen dumy, na szacunek psa tej rasy trzeba sobie zasłużyć, dokładnie tak jak w przypadku kota. A ta praca czasami trwa lata, ponieważ chow-chow to pies wierny jednemu panu, choć toleruję resztę rodziny. Nadaje się dla bardzo konsekwentnego właściciela i równie silnym charakterze co pies, nie polecany dla dzieci. Gdy chow-chow zostanie niesprawiedliwie potraktowany- urazę skrywa bardzo długo. Nie przepada również za okazywaniem uczuć, aczkolwiek je ma, po prostu okazuje miłość po swojemu.
chow-chow

Umiejętności

Aktualnie Chow-Chow jest uznawany za dobrego towarzysza oraz psa idealnego na wystawy. Nadaję się na psa stróżującego, ponieważ wcale nie ufa obcym ludziom, ale absolutnie nie powinno się trzymać go w budzie, ponieważ robi się nieznośny i niebezpieczny. Najważniejsze aby pies miał serdeczny kontakt ze swoim panem.

Wady i Zalety

Wady

  • bardzo niezależny
  • uparty
  • bywa agresywny
  • może mieć problemy w kontaktach z innymi psami
  • obficie linieje
  • miewa problemy zdrowotne

Zalety

  • silnie przywiązany do właściciela
  • doskonały stróż
  • nie wymaga dużo ruchu

chow-chow

Wychowanie i szkolenie psa

Chow-Chow to jedna z tych ras, od której nie należy oczekiwać posłuszeństwa jeśli chodzi o szkolenia i nauki komend. Po usłyszeniu komendy pies najpierw zastanowi się czy w ogóle jest sens ją wykonywać. Ale to bardzo inteligentne zwierzęta, jeśli chcą to potrafią nauczyć się nowych rzeczy, podstawą takiej nauki jest zaufanie między psem a człowiekiem. Znacznie łatwiej uczyć komend suczki.

Dla kogo odpowiednia rasa

Psy tejże rasy nie nadadzą się dla każdego, najlepszy będzie pewny siebie opiekun, którego pies uzna za przywódcę i który wyczuje kiedy należy psu odpuścić. Idealna osoba musi uszanować charakter tego niezależnego psa.

Zdrowie i pielęgnacja

Chowy stosunkowo często chorują na ezgemy, alergie i miewają problemy ze stawami. Podczas upałów nie należy zabierać tych psów na bardzo długie spacery, ponieważ taka czynność może się skończyć udarem.Niektóre psiaki rodzą się z wywiniętymi powiekami a wada tego typu może być leczona za pomocą interwencji chirurgicznej.

Chow-Chow wymaga bardzo częstego czesania, najlepiej robić to codziennie. Nie należy jednak przeczesywać sierści na sucho, gdyż powoduje to elektryzowanie się i niszczenie sierści. Przed zabiegiem czesania należy spryskać sierść odpowiednią odżywką, która pozwoli na bezpieczne czesanie psa. W okresie wymiany włosa najlepiej zaś czesać pupila specjalnym grzebieniem. Zarówno kąpiel jak i wyczesywanie psa jest bardzo czasochłonne, może bowiem zająć nawet kilka godzin czasu. Wypielęgnowanie takiej obfitej sierści do nie lada wyzwanie dla właściciela, trzeba być w tym niezwykle systematycznym. Trochę łatwiejsza jest pielęgnacją krótkowłosych chow chow, ale te z kolei posiadają fałdy na głowie, które trzeba codziennie przecierać mokrą szmatką.

Żywienie

Psy tej rasy wymagają pożywienia wysokiej jakości. Jeśli nie karmimy karmą a barfem, wymagane są do tego odpowiednie dla danej rasy suplementy, które pozwolą utrzymać w dobrym stanie ich bujną sierść. Ponadto Chow-Chow piją bardzo duże ilości wody, więc musimy postarać się zapewnić im stały dostęp wody pitnej zwłaszcza latem.

Krótka historia rasy

Chow Chow to jedna z najstarszych ras znanych współczesnej kynologii. Rasa pochodzi z Chin, gdzie psy czynnie pomagały pasterzom pilnować owiec, a ich obfite futro skutecznie chroniło przed wahaniami temperatur. Pasterze trudnili się polowaniem, więc psy pomagały również i w tych czynnościach, dodatkowo były wykorzystywane jako psy zaprzęgowe. Rasa więc ewoluowała, stawała się bardziej rozpoznawalna a ludzie zachwycali się silną posturą, lwią grzywą, niedźwiedzią mordką, skośnymi oczami i prawie granatowym językiem. Dziś chow chow jest bardzo popularną i hodowlaną rasą psów. Najliczniej występuje w Stanach Zjednoczonych.

Ciekawostki

Z tymi psami wiąże się dość smutna historia. Kapłani uznawali tą rasę za doskonałą obronę przed demonami, następnie psy były wykorzystywane do walk a z czasem niestety trafiały do garnka. Słowo “chow” w dialekcie kantońskim oznacza mięso, Chińczycy jeszcze do niedawna używali tej rasy jako pożywienie. Kolejną dość zabawną ciekawostką jest to, że zarówno chow-chow jak i shar-pei to dwie rasy psów posiadające niebieski język.Taki napigmentowany język to domena wyłącznie chińskich ras psów.

Oprócz psów niebieskie języki mają również żyrafy, niedźwiedź polarny a także niektóre rodzaje bydła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *