Chihuahua

Istnieje wiele różnych ras psów. Wszystkie z nich potrzebują domu, odpowiedniej opieki, pielęgnacji i przede wszystkim miłości ze strony właścicieli. To nie są zabawki. Powinniśmy być bardzo odpowiedzialni, gdy opiekujemy się tak małą istotą.

Jest to rasa niezwykle żywiołowa, ciekawska i odważna. W tym maleńkim stworzeniu drzemie charakter wielkiego psa. Należy pamiętać jednak, że nie jest to zabawka. Psy te ze swojego charakteru są bardzo wrażliwe i przywiązane emocjonalnie do swoich właścicieli. Bardzo lubią być w centrum zainteresowania i gdy przez dłuższy czas nie poświęcamy mu należytej uwagi, potrafi się o nią upomnieć.

Charakter i zachowanie chihuahua

Często zdarza się tak, że ma on swoją jedną ulubioną osobę, choć pozostałych domowników także darzy wielkim uczuciem. Jest to piesek bardzo delikatny, dlatego nie powinien być raczej przyjacielem bardzo małych dzieci, gdyż mogłyby one niechcący zrobić mu krzywdę. Jest to bardzo pewna siebie rasa i potrafi się przeciwstawić innym psom, nawet sporo większym od siebie. Dlatego należy bardzo na niego uważać, by ten nie zaczepił zbyt agresywnego psa.

Chihuahua jest bardzo aktywny i ruchliwy, wszędzie jest go pełno, potrafi wszędzie zajrzeć. Bardzo lubi zabawę na świeżym powietrzu więc powinniśmy mu to jak najczęściej umożliwić. To bardzo mądre psy i już od małego powinniśmy zwracać uwagę na ich wychowanie. Ta rasa, jak każda inna wymaga szkolenia ze strony właściciela. Dokładniej chodzi o to, by pies widział pewną hierarchię i w razie potrzeby, słuchał naszych poleceń. Największym błędem, jaki może popełnić właściciel, jest pozwalanie pieskowi na wszystko. Musi on wiedzieć, co mu wolno, a co nie jest dopuszczalne. Psy te są bardzo inteligentne, nieco nerwowe, niezwykle uparte, ale przy tym wszystkim bardzo wesołe.

Szczeniak chihuahua

Plusy i minusy posiadania chihuahua

Największą wadą tej rasy są przede wszystkim miniaturowe rozmiary. Choć jest to bardzo urocze, należy zachować zdrowy rozsądek, ponieważ im mniejszy jest piesek, tym łatwiej może wejść pod szafkę czy inne szczeliny w domu. Musimy bardzo na niego uważać, gdyż możemy niechcący na niego nadepnąć czy przydusić. Dodatkowo mając małe dzieci w domu, powinniśmy zwracać uwagę czy te nieświadomie nie robią psu krzywdy i nie traktują go jak kolejną zabawkę. Inną wadą może być także ciekawość psa. Oznacza to, że piesek zaciekawiony czymś może niedostatecznie na siebie uważać. Oznacza to, że musimy być bardzo ostrożni w opiece nad tą rasą. Chihuahua ma również bardzo wrażliwy żołądek. Psa tego nie można pod żadnym pozorem dokarmiać resztkami ze stołu, gdyż możemy go oduczyć jedzenia karmy, a dodatkowo nasze jedzenie może im poważnie zaszkodzić. Wymagają one również ciągłej uwagi, dlatego nie mogą długo zostawać same, bo czują się nieszczęśliwe. Zdecydowaną wadą chihuahua jest jego zadziorność. Może zaczepiać psy zdecydowanie groźniejsze i niebezpieczne dla niego.

Oczywiście rasa ta ma również swoje zalety. Niewielkie rozmiary psa są nie tylko wadą, ale także zaletą. Pies jest malutki i lekki, co oznacza, że możemy go ze sobą zabierać praktycznie wszędzie. Ma on również bardzo wesoły charakter i jest ciągle uśmiechnięty, a dodatkowo uwielbia zabawę z właścicielem, przytulanie. Czuje się wtedy bezpiecznie. Zaletą jest również, że pies jest tani w utrzymaniu, ponieważ je bardzo mało. Ponosimy jedynie koszty szczepienia i pielęgnacji.

Jak wygląda chihuahua?

Psy te często są ukochanymi pupilkami gwiazd, które niejednokrotnie traktują je niestety jak zabawki, którymi oczywiście nie są. Rasa ta wywodzi się prawdopodobnie z Meksyku. Chihuahua jest to prawdopodobnie jeden z najmniejszych psów istniejących na świecie. Mimo niewielkich rozmiarów jednak jest to pies o silnej budowie. Wyróżnia się on jabłkowatą głową, która jest dla tej rasy bardzo charakterystyczna. Wyróżnia się także wygiętą, niezbyt długą szyją. Ma on także średniej długości ogon, który najczęściej jest noszony wysoko i jest delikatnie zagięty w stronę lędźwi. Z racji niewielkich rozmiarów psa, jego waga wynosi do 3 kilogramów. Wyróżniamy dwa rodzaje tej rasy:

 • Chihuahua krótkowłosy- jak sama nazwa wskazuje, pieski te charakteryzują się krótką sierścią, która na całym ciele przylega i jest bardzo gładka i delikatna w dotyku. Na brzuchu i w okolicach gardła mają rzadsze włosy niż na reszcie ciała.
 • Chihuahua długowłosa- w przeciwieństwie do krótkowłosej ten rodzaj psa ma zdecydowanie dłuższą sierść, która może mieć różnorakie zabarwienie.
  Chihuahua długowłosy

  Historia rasy

  Istnieje wiele różnych źródeł odnośnie do pochodzenia tej rasy. Wiadomo natomiast, że psy te mają bardzo bogatą historię. Przodkiem ówczesnej rasy „chihuahua” był prawdopodobnie „techichi”, pochodzący z Meksyku. Po podbiciu tych terenów przez Azteków psy te natychmiast stały się pupilami tamtejszych księżniczek. Wierzono również, że są one przewodnikami dusz zmarłych po pozagrobowym życiu. Możliwe, że chowano wówczas te psy razem ze zmarłymi, by te towarzyszyły im w wędrówce pozagrobowej. Świadczyć mogą o tym maleńkie kosteczki znalezione w starych grobowcach.

  Możliwe, że było znacznie więcej odmian tej charakterystycznej rasy, jednak do naszych czasów przetrwały jedynie odmiana krótko i długowłosa. Nie jest wiadome jednak, która z tych odmian pojawiła się jako pierwsza. Dopiero po XIX wieku turyści, przebywający w Meksyku dostrzegli urocze małe pieski. Zafascynowani rasą, której nigdy wcześniej nie spotkali, zaczęli je kupować i wywozić je za granicę do swoich domów. W ten oto sposób rasa ta rozprzestrzeniła się na cały świat. W Polsce chihuahua pojawiły się dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i nie były one wówczas zbyt popularne. Sympatię zyskały dopiero w ostatnich latach.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *