Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to niewielki piesek, który skradnie serce nie tylko dzieciom, ale i całej rodzinie.

Charakter Cavalierów sprawia, że są doskonałymi towarzyszami dla rodzin, nawet z małymi dziećmi. Pełne energii, wesołe i otwarte, praktycznie nie bywają agresywne. Warto pamiętać, że Cavaliery są bardzo ufne, dlatego chętnie nawiązują kontakty również innymi zwierzętami. Będą więc idealnym wyborem do domu, w którym są już inne, przyjaźnie nastawione zwierzęta.

Charakter

Każdy pies jest wyjątkowy, jednak Cavaliery mają wprost niezwykły charakter. Są z natury łagodne, wesołe, pozytywnie nastawione do ludzi, jak i do innych zwierząt. Tryskają energią, uwielbiają zabawy i spacery, aczkolwiek kanapa i kolana właściciela są dla nich równie ważne. To rasa, dla której częsty kontakt z właścicielem jest niezbędny, ponieważ bardzo szybko i mocno przywiązują się do domowników. Dzięki niewielkim rozmiarom i pogodnemu usposobieniu Cavaliery mogą towarzyszyć swoim właścicielom w różnych wyjazdach, a im więcej czasu spędzają razem, tym są szczęśliwsze. Nie należą do hałaśliwych ras, potrzebują umiarkowanej ilości ruchu, dlatego są odpowiednią rasą zarówno do domu z ogrodem, jak i niewielkiego mieszkania.

Cavalier-king-charles-spaniel

Umiejętności

Pełen energii Cavalier, jeśli tylko właściciel łagodnie pomoże mu w nauce, poradzi sobie na torze do agility. Równie dobrze może być partnerem w dogoterapii. Szczególnie w USA ta rasa jest często wykorzystywana do kontaktów leczniczych z małymi pacjentami.

Z racji swojego pochodzenia (Cavaliery były wykorzystywane do płoszenia ptactwa w trakcie polowań), mają w sobie namiastkę instynktu myśliwskiego, który w trakcie spacerów może objawiać się próbami zabaw z ptakami. Jednak dzisiaj, Cavalier to już typowy pies do towarzystwa.

Szkolenie i wychowanie

Cavaliery należą do psów o pogodnym i żywym usposobieniu, a kontakt z właścicielem i jego uwaga sprawiają im ogromną radość. Z tego powodu także tresura Cavalierów nie jest skomplikowana. To pojętne pieski, którym nauka przyjdzie z łatwością, jeśli właściciel okaże im nieco cierpliwości i do tresury podejdzie łagodnie. Cavalier king charles spaniel to rasa o delikatnym charakterze. Ich wrażliwość w połączeniu z ostrzejszym traktowaniem, może pozbawić je wrodzonej radości życia.
Tresując Cavaliera należy również pamiętać o nagradzaniu sukcesów nie tylko smakołykami, ponieważ ta rasa może mieć skłonności do nadwagi.
 cavalier king charles spaniel

Wady i zalety

Jak każdy pies, tak i Cavalier king charles spaniel posiada wspaniałe cechy, ale też i drobne wady. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu do rodziny Cavaliera, warto rozważyć zalety i wady tej rasy.

Zalety:

 • łagodny, czuły, brak zachowań agresywnych
 • posłuszny, łatwa tresura
 • szybko przystosowuje się do nowego otoczenia
 • przyjazny, akceptuje inne zwierzęta
 • towarzyski, dobry przyjaciel dzieci
 • kanapowiec, jednocześnie kochający spacery
 • niezbyt hałaśliwy
 • może uprawiać niektóre psie sporty
 • zaraża pozytywną energią!

Wady:

 • wymaga dużej uwagi i kontaktu z właścicielem (bardzo przywiązuje się do domowników, jeśli Cavalier ma przebywać długie godziny sam, warto rozważyć zapewnienie mu towarzystwa w postaci drugiego pieska)
 • pielęgnacja sierści wymaga systematyczności, codziennego szczotkowania i regularnych wizyt w salonie groomerskim, ponieważ jeśli w porę nie zostaną usunięte martwe włosy, mogą pojawiać się problemy skórne
 • wrażliwość Cavalierów wymaga łagodnego podejścia ze strony właściciela.

Wygląd

Cavalier king charles spaniel nie bez powodu był przed laty ulubieńcem arystokratów. Niewielkie rozmiary, duże, wpatrzone w człowieka oczy, długie uszy i piękna, lśniąca sierść to znaki rozpoznawcze tej rasy.
Występują w czterech umaszczeniach:

 • tricolor
 • blenheim (biało-rude)
 • ruby (rude)
 • czarne podpalane

Waga Cavalierów waha się od 5,5 do 8 kg, warto jednak pamiętać o skłonności tej rasy do nadwagi, wprowadzić od szczeniaka i pilnować zalecanych nawyków żywieniowych. Cavaliery, jak wszystkie spaniele, charakteryzują się długimi, klapniętymi uszami, które sprawiają, że wyglądają niezwykle uroczo. Uszy wymagają systematycznego czyszczenia i wietrzenia, dzięki czemu zwiększa się dostęp powietrza do wnętrza ucha. Takie zabiegi, przy regularnym usuwaniu włosów z wewnętrznej strony uszu, zminimalizują ryzyko zapaleń.

Zdrowie i pielęgnacja

Poważnym obciążeniem zdrowotnym tej rasy jest niestety niedomykalność zastawki dwudzielnej serca, tzw. MVD. Z tego powodu Cavaliery powinny przynajmniej raz w roku być dokładnie osłuchiwane przez lekarza weterynarii i w razie jakichkolwiek wątpliwości, szybko kierowane na dalsze badania. Podobnie często należy odwiedzać z Cavalierem psiego okulistę. Najczęściej występującym problemem jest nadmierne łzawienie z płytko osadzonych oczu tej rasy, jednak pojawić się mogą również bardziej skomplikowane problemy okulistyczne, które powinny być jak najszybciej wykryte i leczone.

Sierść Cavalierów wymaga systematycznego czesania, mycia i usuwania martwego włosa. Nie jest to jednak szczególnie wymagająca pielęgnacja, z którą poradzą sobie również mniej doświadczeni właściciele.

Żywienie

Cavaliera, podobnie jak większość psów do towarzystwa, należy karmić dwa razy dziennie. Żywienie powinno być dopasowane do stylu życia konkretnego psa, np. Cavalier, który spędza wiele czasu na aktywnościach (dalekie spacery, agility) powinien otrzymywać pokarmy bardziej energetyczne. Karmiąc Cavaliera należy również pamiętać o preparatach witaminowych.

Historia

Cavalier king charles spaniel wywodzi się z grupy psów myśliwskich. Największą popularnością cieszył się w XVI wieku wśród brytyjskiej arystokracji. Większe psy wykorzystywane były nadal do płoszenia małej zwierzyny (głównie ptactwa) podczas polowań. Z kolei mniejsze, towarzyszyły damom w codziennym życiu.
W Polsce pierwsze Cavaliery pojawiły się stosunkowo późno, dopiero w latach 70-tych XX wieku.

Ciekawostki

Cavaliery są sławne! Te urocze pieski pojawiły się na obrazach takich mistrzów, jak Rembrandt, Rubens, czy Tycjan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *