Buldog francuski

Buldogi francuskie to chodząca miłość do człowieka. Są tak przywiązane do swoich właścicieli, że na każdym kroku okazują im swoje oddanie. Świetnie odnajdą się w wieloosobowej rodzinie, ponieważ wymagają nieustannego zainteresowania, a ignorowane potrafią o sobie uparcie przypominać.

Chociaż buldogi francuskie to psy dla każdego, bardzo przyjacielskie i ufne, musimy brać pod uwagę, że są dość chorowite. Powoduje to wzrost kosztu ich utrzymania. Jest to chyba jedyny poważny minus posiadania tych psiaków, które poza tym są niesamowitymi towarzyszami zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych.

Charakter

Buldożki są też dobrym wyborem dla osób początkujących osób, które nie miały jeszcze psa i nie są doświadczone w układaniu go. Nie wymagają specjalnych umiejętności szkolenia, wystarczy, że traktujemy je stanowczo, kiedy trzeba i serdecznie we wszystkich innych sytuacjach. Psy tej rasy nie mają też problemów ze słuchaniem dzieci, więc stanowią dla nich dobre towarzystwo do zabawy. Są przyjaźnie nastawione do ogółu ludzi i łatwo nawiązują z nimi kontakty. Nie trzeba wiele by buldoga francuskiego przekonać do siebie, zazwyczaj wystarczy chwila wspólnej zabawy lub smakołyk. Tolerują też inne zwierzęta domowe i żyją z nimi w zgodzie.

Buldożek łatwo dostosowuje się do różnych warunków i dlatego nie jest kłopotliwy w utrzymaniu. Dzięki niewielkim rozmiarom nie potrzebuje dużej przestrzeni, może mieszkać nawet w małym mieszkaniu. Chociaż jest aktywny i energiczny nie wymaga długich spacerów. Potrafi też przystosować się do kanapowego trybu życia.

Buldogi francuskie możemy wyprowadzać na spacer w zwykłej, dość szerokiej skórzanej obroży i na długiej smyczy (dobrze sprawdzają się smycze automatyczne lub linki). Jeśli zdecydujemy się na szelki, wybierzmy takie, które nie będą krępowały kończyn i klatki piersiowej. Pamiętajmy też, że szelki są odpowiednie dopiero dla dorosłych osobników.

buldog francuski

 

Zdrowie i pielęgnacja

U przedstawicieli ras brachycefalicznych występują często choroby spowodowane budową głowy czyli krótką kufą. Do najczęstszych z nich należą:

  • skrócenie podniebienia miękkiego,
  • złamanie chrząstki krtani,
  • zwężenie tchawicy, co objawia się trudnościami z oddychaniem i zadyszką,
  • niedrożność kanalików łzowych,
  • zawinięcie brzegu powieki do wewnątrz,
  • zapalenie gruczołu trzeciej powieki,
  • przetrwałe zęby mleczne,
  • nieprawidłowe rozstawienie zębów w żuchwie i szczęce.

Również oczy buldożków są podatne na choroby i uszkodzenia mechaniczne, ze względu na wypukłą budowę. Musimy liczyć się też z możliwymi alergiami pokarmowymi oraz kontaktowymi. Inne poważne zaburzenia, które mogą się pojawić, to wrodzone wady rozwojowe serca i naczyń krwionośnych, wodogłowie, wnętrostwo, rozszczep podniebienia, a także nieprawidłowości w budowie miednicy niepozwalające u niektórych ras na poród fizjologiczny. Wszystkie choroby i wady wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Niestety buldogi francuskie mają skłonności do chorób kręgosłupa. Z czasem może to prowadzić nawet do niedowładu kończyn. Większość psów tej rasy słabo znosi narkozę. Nie można też zapomnieć o obfitych fałdach skórnych wokół pyska, które nie dość, że utrudniają pielęgnację, to jeszcze często są atakowane przez bakterie i grzyby. Rasy krótkopyskie często cierpią też na alergie związane z ich wrażliwym układem pokarmowym.

Buldożki francuskie ze względu na swoje problemy powinny spożywać specjalistyczne karmy:

buldog francuski

Buldożki są łatwe w pielęgnacji. Linieją w sposób umiarkowany i poza tymi okresami nie trzeba ich często wyczesywać. W miarę potrzeby powinniśmy kąpać je w odpowiednim szamponie dla psów krótkowłosych. Raz w tygodniu warto przetrzeć fałdy przy oczach i nosie środkiem do pielęgnacji oczu. Również uszy wymagają regularnego czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *