Border Collie

Border Collie to brytyjska rasa psa, która cechuje się wyjątkową inteligencją. Tę rasę można z przymrużeniem oka nazwać psim ekstrawertykiem.

Pies cechuje się bardzo wysoką aktywnością fizyczną. Naturalnym jest więc, że potrzebuje właściciela, który będzie nadążał za jego potrzebami. Raczej nie może być to osoba preferująca długie i spokojne spacery. Najlepiej, żeby był to ktoś preferujący aktywny styl życia. Dobrze jeśli taka osoba będzie mogła biegać z psem regularnie, by spożytkować jego energię. Musi być też cierpliwa i mało nerwowa, ponieważ pies ten źle znosi agresywne zachowania właściciela. Pies ten dobrze nadaje się do przebywania z dziećmi, ponieważ jest dla nich nich przyjazny, podobnie jak w stosunku do innych czworonogów.

Charakter

Psy te nie znoszą samotności i są bardzo nachalne w okazywaniu uczuć. Są bystre i spostrzegawcze, a zarazem bardzo przyjacielskie i uległe wobec właściciela. Ze względu na swoją łagodność nie nadają się na psa stróżującego, ale za to wyjątkowo rozwinięty instynkt pasterski sprawia, że są świetnymi pasterzami. Lubią inne psy, zwłaszcza takie, które są do nich podobne i mogą im dorównać. Wobec mniejszych wykazują raczej obojętną postawę.
Border Collie

Umiejętności

Psy te doskonale sprawdzają się w terenie, jako psy ratownicze. Potrafią też bardzo dobrze współpracować z innymi czworonogami w grupie, dlatego często pracują jako zaganiacze owiec, szczególnie, że pies ten w przeciwieństwie do niektórych innych ras pasterskich nie poszczekuje w czasie pracy, dlatego nie spłoszy stada. Psy te są czasami zatrudniane również przy wykrywaniu podejrzanych substancji na lotniskach. Dzięki swojej wrodzonej inteligencji oraz także łagodności, pies ten jest świetnym przyjacielem w dogoterapii. Jest bardzo elastyczny i zwinny a na dodatek szybko się uczy, dlatego można z nim wykonywać różne psie sporty, a nawet taniec.

Szkolenie i wychowanie

Pomimo swojej wysokiej inteligencji, pies ten raczej nie nadaje się na tradycyjne szkolenia. Wszystko przez to, że szybko się nudzi i potrzebuje bardziej urozmaiconych zajęć. Potrzeba do niego wyjątkowej cierpliwości i konsekwencji, ale nie wolno używać siły. Z tego powodu instruktor szkolący psa powinien być doświadczony. Tylko pod okiem takiej osoby pies jest w stanie rozwinąć pełnię swoich możliwości, co powinno zaowocować bardzo dobrymi rezultatami, ze względu na wysoką inteligencję rasy i łatwość uczenia się.

Wady i zalety rasy Border Collie

Wspominając najpierw o wadach psa, oto lista jego wad:

  • Należy przypomnieć o jego dużej nachalności względem właściciela
  • Pies potrzebuje niesamowicie dużo ruchu
  • Szybko się nudzi, a nawet zdarza się, że niszczy sprzęty domowe.

Te nieliczne wady nie mogą jednak przysłonić zalet i plusów:

  • Psy rasy border collie są niezwykle przyjacielskie i kochane
  • Znakomicie nadają się dla dzieci.
  • Są niezwykle inteligentne i łatwo się uczą.
  • Dobrze służą jako psy pasterskie, oraz mogą pomagać przy różnego rodzaju pracach.
  • Lubią inne zwierzęta, mogą być więc chowane na przykład z drugim psem.
  • Są bardzo zwinne, co sprawia, że są świetnymi sportowcami.
  • Dobrze traktowany pies z pewnością odwdzięczy się swojemu właścicielowi długimi latami wiernej służby, dozgonną wdzięcznością i łagodnością, oraz bezinteresowną miłością.

Border Collie

Wygląd

Border Collie występuje w odmianach krótkowłosej oraz półdługowłosej. Włos jest gęsty i dość twardy, a sierść krótka i gładka. Zazwyczaj jest dwukolorowy, a umaszczenie to często kolor jasny, połączony z ciemniejszym. Najczęściej spotykane kolory psa to czarno-biały i brązowo-biały, jednak kolor biały w największej ilości przypadków nie przekracza 30% całego umaszczenia.

Zdrowie i pielęgnacja

Czasami pies ten może miewać problemy z oczami, a dokładniej z tak zwaną anomalią oka co skutkuje zanikaniem siatkówki. Czasami zdarzają się też problemy ze stawami a także choroby neurologiczne
Pies ten intensywnie linieje dwa razy do roku. Potrzebuje wtedy specjalnej pielęgnacji, którą trzeba wykonywać codzienne. W normalnych okresach wystarczy czesać sierść psa raz w tygodniu, za pomocą metalowej szczotki i tzw. filcaka do rozczesywania kołtunów  Psa należy kąpać w szamponie z dodatkiem oleju nerkowego.

Żywienie

Ze względu na swoją wysoką aktywność rasa ta potrzebuje karmy wysokoenergetycznej, dla psów aktywnych. Dobrze by zawierała również wapniowe i witaminowe składniki chroniące stawy.

Historia

Zalążek tej rasy sięga aż do czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to Rzymianie używali ich przy podboju Wielkiej Brytanii. Następnie, po skrzyżowaniu z lokalnymi rasami, powstały psy mniejsze i bardziej zwinne, które są przodkami obecnych brytyjskich psów pasterskich. Nazwa Border Collie została oficjalnie nadana w 1916 roku, przez Jamesa Rieda. Nawiązuje ona do regionu pomiędzy Anglią i Szkocją. Od 1976 roku zgodzono się na uznanie rasy za psa wystawowego. Border Collie zadebiutował na wystawie Crufts w 1982r.

Ciekawostki

Rasa ta bardzo często mylona jest z owczarkiem australijskim. Ten jest jednak od niego silniejszy i nieco bardziej masywny, a jego sierść krótkowłosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *