Bokser

Bokser to pies pewny siebie, spokojny i zrównoważony nawet w trudnych sytuacjach. Z drugiej strony ma dużo energii, lubi się bawić i jest bardzo radosnym psem.

Boksery wymagają serdecznego, ale stanowczego właściciela, który będzie umiał właściwie je poprowadzić. Odpowiednio wychowane będą wspaniałym przyjacielem i obrońcą.

Charakter

Bokser to wymarzony pies do towarzystwa, ponieważ bardzo przywiązuje się do swoje właściciela i na swój psi sposób okazuje czułość i wierność. Może też być przy tym odrobinę zaborczy, pragnąc mieć właściciela tylko dla siebie. Jest też psem, przy którym lepiej się nie kłócić, bo w mig zauważa zmiany w zachowaniu domowników i podniesiony głos. Może wtedy stanąć w obronie którejś ze strony sporu. Boksery należą do „gadatliwych” psów. Chociaż niewiele szczekają, potrafią całą gamą innych dźwięków wyrazić swoje odczucia i potrzeby.

Przedstawiciel tej rasy sprawdzi się w rodzinach z dziećmi, choć ich wspólna zabawa zawsze powinna być nadzorowana przez dorosłych. Co więcej, boksery uważają się za „opiekunów” małych ludzi i mogą próbować bronić ich przed obcymi, to kolejny powód, by czujnie obserwować ich zachowanie.

Bokser to psy sprawne i aktywne. Należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, w przeciwnym razie może odreagowywać, niszcząc przedmioty w domu lub nie wykonując naszych poleceń. Często zwykły spacer to za mało, potrzebne są biegi, treningi siłowe lub aktywne zabawy. Wpłynie to też pozytywnie na usposobienie naszego pupila. Pamiętajmy jednak, że są to bardzo silne psy i należy dobrać odpowiednią smycz oraz od małego uczyć spokojnego chodzenia na smyczy.

Boksery doskonale sprawdzają się w roli obrońców. Są czujne i odważne. Co jednak najważniejsze nie wykazują przy tym nadmiernej agresji. Jeśli użycie siły fizycznej nie jest niezbędne, zazwyczaj ograniczają się do warknięcia. Wolą też uderzyć przeciwnika łbem niż gryźć. To, jak traktują innych ludzi, zależy od tego, jaki my mamy do nich stosunek. Bokser będzie akceptował tych, których my również akceptujemy.
bokser

Wygląd

Wzrost w kłębie: pies 57 – 63 cm, suka 53 – 59 cm. Waga: psy o wzroście ok.60 cm — ponad 30 kg; suki o wzroście ok.56 cm – śr. 25 kg. Umaszczenie jest w kolorze żółtym lub pręgowanym, włos krótki, lśniący, przylegający. Głowa jest lekko wysklepiona, krawędź czołowa wyraźna, pysk szeroki i silny, niespiczasty i wąski. Bokser ma zawsze przodozgryz. Oczy są ciemne, spojrzenie inteligentne, wyrażające energię, nieponure czy złe. Sylwetka kwadratowa, grzbiet prosty, kłąb dobrze wzniesiony, klatka piersiowa głęboka, sięgająca łokci, linia podbrzusza elegancko podcięta ku tyłowi.

Zdrowie i pielęgnacja

Psy tej rasy są z reguły zdrowe, jednak nie są odporne na skrajne temperatury. Latem mogą łatwo się przegrzewać, dlatego należy zapewnić im chłodne miejsce do odpoczynku i dostęp do wody. Przy szczególnych upałach można użyć mokrego ręcznika i położyć go psu na kark i głowę. W takim okresie spacery powinny się odbywać w godzinach porannych i wieczornych oraz nie być zbyt forsowne. Również zimą, z powodu braku podszerstka i pozbawionego sierści brzucha, boksery mogą łatwo marznąć. Dlatego zimowe spacery lepiej robić krótsze i pilnować by pies był w ciągłym ruchu. Wbrew sportowej sylwetce i mocnej budowie ciała boksery nie są okazami zdrowia. Jak wiele molosowatych mają skłonność do nowotworów. Zdarza się im też zapadać na choroby serca czy dysplazję. Często bywają alergikami.

Dodatkowo boksery nie wymagają specjalnie dużo pielęgnacji. Dzięki krótkiej sierści nawet intensywne linienie nie jest aż tak uciążliwe. Wystarczy wyczesać go raz w tygodniu. Dodatkowo możemy przetrzeć go wilgotnym ręcznikiem, by usunąć kurz. Jedyną czynnością, jaką warto wykonać codziennie, jest czyszczenie fałd skóry na policzkach i pod oczami. Mogą tam gromadzić się zanieczyszczenia, które usuniemy kosmetykami do pielęgnacji oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *