Amstaff American Staffordshire Terrier

Psy rasy american staffordshire terrier, w skrócie nazywane amstaffami budzą mieszane skojarzenia. Niesłusznie uznawane są za rasę agresywną i niebezpieczną. Wynika to po części z ich pochodzenia, wywodzą się od psów wyhodowanych do walki z bykami. Mimo wszystko nie jest to pies dla każdego.

Odpowiednio poprowadzony pies rasy amstaff, to świetny przyjaciel i obrońca. Jako pies rodzinny zapewni wszystkim dużo radości. Jednak trzeba poważnie podchodzić do wychowywania go od początku i nie są wskazane zmiany właściciela.

Charakter

Amstaffy faktycznie mają wrodzone skłonności do agresji, dlatego wymagają szkolenia od samego początku życia. Jako szczeniak muszą zostać nauczone tolerancji dla innych psów i unikania bójek. Można to osiągnąć przez zapewnienie małemu psu kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku, różnymi ludźmi, w tym dziećmi i zapoznanie go z różnymi miejscami i nietypowymi sytuacjami. Jest to pies tylko dla stanowczego i odpowiedzialnego właściciela, pozostawiony sam sobie może być trudny do kontrolowania.

Amstafy są bardzo opiekuńcze. Instynkt nakazuje im opiekowanie się słabszymi osobnikami. Dlatego sprawdzą się w rodzinie z dziećmi. Oczywiście nie oznacza to, że możemy zostawiać psa samego z dziećmi. Ich zabawy zawsze powinny być nadzorowane przez osoby dorosłe.

Ciekawostką jest też to, że american staffordshire terriery mieszkające z rodziną akceptują wszystkich jej członków jako swoich właścicieli, a nie tylko jednego. Rasa ta charakteryzuje się dużą siłą i zwinnością. Wyróżniają je niezbyt długie łapy i masywna klatka piersiowa. W związku z tym potrzebują dużo ruchu, na przykład aportowania, biegania lub pływania. Jest to kolejny element, który musimy rozważyć, zastanawiając się nad zakupem psa tej rasy. Wszystko to sprawia, że amstaffy świetnie nadają się na stróża domu. Na pewno nie wpuszczą nikogo obcego, a w razie konieczności potrafią też obronić właścicieli.

amstaff

Wygląd

Jak na swoje wymiary pies ten powinien sprawiać wrażenie wyjątkowo silnego. Jest proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony, a przy tym elegancki i zwinny. Zwarty, krępy, ale nie wysokonożny. Jego włos jest krótki, przylegający, twardy w dotyku, błyszczący. Umaszczenie jest jednolite lub łaciate. Odbiegająca od wzorca jest jednak czarna podpalana, czekoladowa i biała lub jeśli biel obejmuje ponad 80 % powierzchni ciała.

Umiejętności

Poza tym są to psy bardzo inteligentne. Z łatwością uczą się nowych komend i trwale je zapamiętują. Warto jest więc poświęcić trochę czasu na szkolenie psa i jego rozwój. Niewskazane jednak jest szkolenie amstaffów pod kątem obronności, ponieważ może to prowadzić do nieodwracalnych zmian w ich osobowości, skutkujących agresywnym i nieprzewidywalnym zachowaniem. Pamiętajmy też, że jest to pies towarzyszący, nienadający się do przebywania na zewnątrz cały czas. Wynika to z faktu, że nie ma podszerstka i w chłodne dni nie jest odporny na niskie temperatury. Nie ma za to problemu z mieszkaniem w bloku, o ile ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu poza domem. Nie jest też psem, który dobrze znosi długie godziny spędzane w samotności. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem.

Zdrowie i pielęgnacja

American Staffordshire Terrier to rasa ciesząca się z reguły solidnym zdrowiem. Czasem zdarzają się u niej problemy skórne, objawiające się pod postacią alergii, które mogą być jednak z powodzeniem zwalczone jedynie poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Niektóre linie hodowlane wykazują także tendencje do dysplazji stawu biodrowego i niewydolności serca. Przy odpowiedniej pielęgnacji długość życia Amstaffa może sięgać 12 lat.

Plusem posiadania amstaffa jest też niewielka ilość czasu potrzebna do jego pielęgnacji. Psy te mają krótką sierść, którą wystarczy od czasu do czasu myć w szamponie dla psów krótkowłosych. Nie wymagają również specjalnego wyczesywania.
amstaff

Żywienie

Nie są to psy wybredne i zazwyczaj nie brakuje im apetytu. Ze względu na wysoki poziom aktywności powinniśmy zapewnić im karmę bogatą w wartości energetyczne.

Historia

Przodków rasy amstaff należy szukać w średniowiecznej Anglii wśród potężnych molosów. Psy tej rasy wykorzystywane były do pilnowania pędzonego do rzeźni bydła. W czasie wolnym od pracy wykorzystywane były do walk z bykami lub przeciw niedźwiedziom. Najbardziej pożądane były osobniki silne, rwące się do walki i walczące do upadłego. W Polsce pierwsze staffordshire terriery zostały wprowadzone na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *