Alaskan Malamute

Alaskan malamute to rasa o niezwykle silnym charakterze, a jednocześnie są to psy zrównoważone i pracowite. Ich poczucie nigdy nieutraconej niezależności powoduje, że psy te ostatecznie nie podporządkowują się człowiekowi. Przyjazne i łagodne w stosunku do ludzi, jednak nie sprawdzą się jako stróże człowieka.

Psy tej rasy są niezwykle aktywne, decydując się na posiadanie alaskan malamute, trzeba o tym pamiętać. Psu należy zapewnić odpowiednią ilość ruchu i kreatywne zajęcia. Biegi w psim zaprzęgu są trudne do zorganizowania, ale zawsze można zabrać psa na jogging czy nauczyć biegania przy rowerze, tak by stworzyć mu możliwości do rozładowania nagromadzonej energii. Psy te są doskonałym towarzystwem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, latem i zimą. Miłośnicy tej rasy potrafią się skomunikować i organizują zawody kilku dyscyplin z udziałem swoich czworonogów. Psie zaprzęgi, pies ciągnący swojego pana na nartach, pies ciągnący rower czy biegi przełajowe lub na orientację.

Charakter

Alaskan malamute żyjące w stadzie nie zawsze zachowują poprawne relacje pomiędzy sobą. Szczególnie psy tej samej rasy mogą się zwalczać. W przypadku relacji z obcymi osobnikami rasa ta zdecydowanie chce dominować, chociaż jeżeli nie zostaną sprowokowane, same zwykle nie atakują. Potrafią też ułożyć sobie relacje z innymi domowymi zwierzętami, pod warunkiem, że spokojnie pozwolimy im przyzwyczaić się do ich obecności.

Psy tej rasy wspaniale koegzystują w rodzinie, lubią dzieci z wzajemnością. Są dla nich cierpliwe i wiele są w stanie wybaczyć, jednak z uwagi na ich siłę i niezależność dzieci nie powinny samotnie wyprowadzać je na spacery. Zarówno spacer, jak i zabawa z dziećmi powinny przebiegać pod kontrolą osób dorosłych. Poczucie swobody i niezależności czyni z nich mistrzów ucieczek, potrafią podkopać się pod ogrodzeniem, przeskoczyć go, a nawet wspiąć się po siatce ograniczającej przestrzeń. Dlatego, jeżeli alaskan malamute ma spędzać czas w ogrodzie, musi on być otoczony naprawdę wysokim ogrodzeniem. Psy uwielbiają polować, dlatego w każdej chwili na spacerze, gdy puszczone są ze smyczy, mogą pogonić lisa czy zająca. Zapamiętują się tak bardzo podczas gonitwy, że nie reagują na przywołanie. Wrócą do właściciela, ale same zdecydują kiedy.

Wady i zalety

Jak każda rasa tak i ta ma swoje wady i zalety uwypuklające się w konfrontacji z człowiekiem i jego otoczeniem. W tych okolicznościach za wady można uznać:

  • skłonności do samodzielnych wycieczek i ucieczek
  • objawy znudzenia przejawiające się wyciem i niszczeniem przedmiotów
  • tendencje do zachowań dominacyjnych nad osobnikami tej samej płci.

Główne zalety rasy alaskan malamute to:

  • towarzyskość, lubią przebywać w otoczeniu członków swojej rodziny,
  • łagodność wobec ludzi
  • dobre relacje z dziećmi
  • aktywność, może uprawiać psie sporty i towarzyszyć człowiekowi w jego dyscyplinach
  • mało szczeka.

Wygląd Alaskana Malamute

Alaskan malamute bardzo często jest mylony z rasą Husky, które są jednak mniejsze i drobniejsze. Mają też szersze spektrum umaszczenia i często mają niebieskie oczy, które u rasy alaskan malamute stanowią wadę dyskwalifikującą. Ta ostatnia rasa jest też dużo większa i potężniejsza. Umaszczenie szare, czarne, brązowe czy płowe i zawsze o brązowych oczach.

Psy tej rasy najczęściej posiadają umaszczenie w barwach szarości i bieli, ale mogą to być też odcienie sobolowo-białe, czarno-białe, wilczasto-białe, czerwono-białe, a nawet czysto białe. Głowa psa jest dość szeroka i mocna jednak proporcjonalna do tułowia. Kufa lekko zwęża się w kierunku nosa. Wargi, obwódki oczu i nos zwykle są czarne, z wyjątkiem osobników rudych. Oczy tej rasy są brązowe o migdałowym kształcie i osadzone skośnie. Uszy stojące i średniej wielkości, skierowane do przodu. Szyja mocna i umiarkowanie łukowata. Kończyny przednie i tylne szerokie i mocno umięśnione. Tułów mocny i szeroki, zwarty, a grzbiet prosty i lekko opadający w kierunku bioder. Ogon psa jest wysoko osadzony bezpośrednio połączony z linią grzbietu, mocno owłosiony i noszony sierpowato ponad grzbietem.

Historia rasy

Alaskan malamute to nazwa rasy znana już z zapisków pierwszych osadników zamieszkujących północną Amerykę. Wywodzi się z plemienia Malemutów osiadłego w zachodniej części Alaski. Rasa ta hodowana była do pracy w psich zaprzęgach. Aby zwiększyć wydajność zaprzęgów, psy najprawdopodobniej krzyżowano z większymi okazami należącymi do osadników przybyłych na Alaskę w poszukiwaniu złota. Miało to umożliwić im pracę z coraz większymi i potężniejszymi ładunkami. W pewnym okresie malamuty prawie wyginęły, jednak na początku XX w. podjęto w USA starania zmierzające do odzyskania czystości krwi tej niezwykłej rasy. Wykonane badania DNA potwierdziły, że alaskan malamute należą do jednej z najstarszych ras i niewiele zmienił się ich wygląd czy charakter. Psy tej rasy nazywa się lokomotywą Północy. Nie tylko wykorzystywano je do przewożenia ładunków, ale brały one też udział w polowaniach. Podczas obu wojen światowych wykorzystywano je do transportu rannych oraz wojennego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *