Kot Bengalski

Kot bengalski to rasa niezwykle łagodna i pełna energii. Zwierzę to charakteryzuje się niesamowitym przywiązaniem do właściciela towarzysząc mu podczas każdej czynności i dystansem do osoby obcej.

Charakter:

Kot bengalski to rasa niezwykle łagodna i pełna energii. Zwierzę to charakteryzuje się niesamowitym przywiązaniem do właściciela towarzysząc mu podczas każdej czynności i dystansem do osoby obcej. Posiadacze tej rasy powinni wiedzieć, że ich pupil potrzebuje dużo czułości i czasu na zabawę. Koty bengalskie są inteligentne i ciekawskie, zaglądają w każdy możliwy zakamarek naszego domu włącznie z wnętrzem kosza na śmieci czy na przykład otwartej szafki. Tak samo dobrze czują się na dworze podczas spaceru nawet na smyczy, ponieważ jest to rasa dość łatwa do ułożenia jeśli włożymy w to czułość i zaangażowanie.

kot-bengalski
Kot bengalski jest w stanie bez problemu zaakceptować innego zwierzęcego domownika, ale nie pozwoli wtargnąć na swój teren obcemu zwierzęciu dzięki swojej terytorialności. Choć rasa ta charakteryzuje się niepowtarzalnym, dzikim wyglądem to jej charakter pokazuje nam jakim ogromnym jest pieszczochem. Czasami potrafi dominować, ale w jego zachowaniu nie zobaczymy nawet odrobiny agresji jeśli nie będzie czuł się samotny.

Kot bengalski znakomicie zmienia ton swojego głosu. Gdy zostanie przez nas zawołany odpowie cichym, ochrypłym głosem a w sytuacji zagrożenia potrafi warczeć. Jeśli posiadamy inne koty w domu, w którym znajduje się kot bengalski to możemy zauważyć jak często nasz bohater komunikuje się z nimi ciągle miaucząc. Małe kocięta potrafią być bardzo uparte i nieustępliwe, więc powinno się od początku uczyć je posłuszeństwa, by w późniejszym czasie nie sprawiały nam problemów.

Wygląd:

Kot bengalski jest dużym i eleganckim w ruchu kotem. Ciężko go pomylić z jakąkolwiek inną rasą, ponieważ tylko on posiada specyficzne cętki w umaszczeniu. Waga kocura to 5-9 kg, waga kotki dochodzi do 3 kg. Głowa w kształcie trójkąta, zazwyczaj mała w porównaniu do całego ciała, pyszczek jest całkiem inny od pyszczka kota domowego, ponieważ u tej rasy sprawia groźne wrażenie. Szyja, tułów, kończyny to części ciała idealnie pokazujące jak bardzo silny i umięśniony jest kot bengalski. Ogon jego jest średniej długości, gruby z czarnym końcem. Nos ma szeroki i długi, oczy duże o różnych barwach dostosowanych do umaszczenia. Uszy ma dość małe. Jego futro jest długie i gęste, delikatne i przyjemne w dotyku.

Maść kota bengalskiego jest różna, od czarnej klasycznie pręgowanej przez norkę cętkowaną do śnieżnej klasycznie pręgowanej. Finalny wygląd futra ukazuje się dopiero po 6 miesiącu życia zwierzęcia, kiedy kończy się etap “ugly fuzzies”. Jeżeli nasz podopieczny ma dobrze dostosowaną dietę jego futerko pięknie błyszczy.

Zdrowie i pielęgnacja:

Rasa zdrowa. Czasami występuje u nich postępująca regeneracja siatkówki lub niedobór kinazy pirogronianowej. Futro nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy dobra dieta. Czeszemy naszego małego przyjaciela tylko raz w tygodniu by nie uszkodzić mu sierści. Raz na jakiś czas należy pamiętać o sprawdzeniu uszu i oczu oraz o przycięciu pazurków naszemu pupilowi.

Żywienie:

Kot bengalski powinien być żywiony bardzo dobrej jakości pokarmem z wysoką zawartością białka. Przy wyborze karmy należy pamiętać o jego aktywności. Pożywienie powinno być bardziej syte.

Historia:

Rasa ta jest krzyżówką dzikich kotów bengalskich(ALC) z kotami domowymi , a pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza krzyżówka powstała w 1961 roku dzięki Jean Mill, która po śmierci swojego męża zaprzestała kolejnych działań. W 1980 roku dr Wilard Centerwall przekazał Pani Will uzyskane przez siebie potomstwo(8 kociąt) i po raz drugi Jean podjęła próby uzyskania kolejnych pokoleń. Po skrzyżowaniu ALC z kotem domowym oraz abisyńskim i egipskim mau, Jean Wilk udało się uzyskać kota o lamparcim wzorze aż w 1999 roku rasa kota bengalskiego została uznana przez FIFe. Dziś jest to jedna z najbardziej pożądanych ras kotów na świecie ze względu na jej wyjątkowość- dziki wygląd i cudowny charakter.

Ciekawostki:

  • Choć trudno w to uwierzyć to faktem jest to, że kot bengalski to miłośnik wody i bardzo dobry pływak. Chętnie wskoczy do wanny i będzie kąpał się razem z właścicielem, często można zauważyć jak pije wodę z kranu mocząc przy tym łapki a czasami zdarza mu się załatwić do płynącej wody. Trzeba jednak uważać na Jego umiłowanie do wody ponieważ może wskoczyć na przykład do akwarium.
  • Koty tej rasy są niezwykle zwinne, bez żadnego problemu potrafią dostać się na czubek wysokiego drzewa i tak samo dobrze radzą sobie z zejściem. Kolejna ciekawa umiejętność tego kota to taka, że potrafi on pokonać bardzo długi dystans maszerując.
  • Kot bengalski dzięki swojej inteligencji jest w stanie nauczyć się nawet aportować jeśli jego właściciel tego chce. Swoimi zachowaniami często przypomina po prostu psa.
  • Utrzymanie tej rasy to koszt od 2000 zł do nawet 4000 zł, więc zanim zdecydujemy się na kupno tego kota, musimy się zastanowić czy jesteśmy w stanie go utrzymać.

Podsumowując kot bengalski to niesamowita i niepowtarzalna rasa, którą szczerze polecam. Jest zarówno wspaniałym przyjacielem jak i genialnym towarzyszem zabaw. Choć jego utrzymanie jest drogie to warto wydać na niego tyle pieniędzy, bo jest wyjątkowym kotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *