Kot Amerykański Ryś – American Lynx

Amerykański Ryś jest rasą bardzo rzadką pochodzącą z Ameryki Północnej. Z wyglądu przypomina rysia i jest masywnej budowy. Są to koty bardzo piękne o ciekawej historii. Doskonale czują się na otwartej przestrzeni. Uwielbiają polować i są w tym bardzo dobrzy.

Charakter

Patrząc na rozmiary tej rasy oraz znając jego upodobania do łowów można uznać, że kot nie należy do łagodniejszych i spokojnych. Nic bardziej mylnego. Amerykański Ryś ma bardzo łagodne usposobienie. Jest kotem spokojnym, ułożonym. Posiadając kota tej rasy nie należy martwić się o meble, czy wypoczynek, ponieważ rzadko zdarza się, aby Amerykański Ryś coś zniszczył. Nie skacze po szafach, nie rozpędza się podczas biegu w domu. Zdaje sobie sprawę ze swoich gabarytów i poprzez liczne szaleństwa w ciasnych pomieszczeniach mógłby się poobijać. Za to nie stroni od łowów na świeżym powietrzu. Bardzo lubi polować, dlatego idealny będzie dla niego dom z ogrodem, gdzie będzie mógł rozwijać swoje umiejętności łowieckie. Nawet zimą, podczas mrozów chętnie czas spędzi na dworze, aby się rozruszać. Mrozy mu w ogóle nie przeszkadzają. Mimo, że jest bardzo łagodny należy uważać, gdy mieszka z małymi dziećmi. Nie atakuje i nie jest agresywny dla domowników, lecz przez swoje długie i ostre pazury podczas zabawy mógłby zrobić krzywdę. Dla swoich domowników jest bardzo oddany. Lubi przebywać z ludźmi i przyjmować liczne pieszczoty w postaci głaskania. Ceni sobie troskę człowieka. Bardzo się przywiązuje i jest towarzyski. Nie lubi przeprowadzek.

Wygląd

Amerykański Ryś jest kotem o dużych rozmiarach, masywnym i umięśnionym. Są bardzo silne, lecz stronią od szaleństw w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego dobrze, jeśli mają do dyspozycji ogród. Są o wiele większe od pozostałych kotów. Przypominają takie koty jak: American Bobtail czy Pixie-bob.
głowa – średniej wielkości lub duża. Kwadratowa. Mocno zarysowany podbródek.
uszy – bardzo duże. Charakterystyczne jest to, iż są szerokie u nasady. Na końcach mają pędzelki. W porównaniu z wielkością głosy uszy są bardzo charakterystyczne ze względu na swoje rozmiary.
ogon – bardzo krótki w porównaniu do innych ras. Nie powinien sięgać za tylne kolano. Ogon potrafi mieć zaledwie kilka centymetrów. Krótki ogon świadczy o wartości tej rasy i jest bardo pożądany.
sierść – Amerykański Ryś może być zarówno krótkowłose jak i długowłose. Jednak bardziej pożądane są koty krótkowłose, ponieważ wtedy widać wyraźnie ich umaszczenie. Koty tej rasy mają sierść pręgowaną i cętkowaną o różnym umaszczeniu. Pręgi muszą być wyraźnie uwydatnione, a pomiędzy nimi musi być zauważalny kontrast. Koty tej rasy długowłose również są preferowane i atrakcyjne.

Zdrowie i pielęgnacja

Jest bardzo odporny na choroby, Bardzo dobrze znosi zimną temperaturę. Nie przeszkadza mu śnieg i mróz. Potrafi w tych warunkach doskonale polować. Powinien mieć dostęp do sporego terenu, aby dbać o swoją kondycję i rozwijać umiejętności łowieckie. Dożywają co najmniej kilkunastu lat. Jeśli kot jest wychodzący należy pamiętać o badaniach profilaktycznych i szczepieniach. Przy Amerykańskich Rysiach krótkowłosych nie jest potrzebna szczególna pielęgnacja. Kot doskonale zadba sam o swoją sierść. wystarczy raz w tygodniu go wyczesach, aby pozbyć się martwej sierści. W przypadku rasy długowłosej, należy regularnie szczotkować sierść, aby nie pojawiły się kołtuny. Jeśli jednak takie się stworzą, należy je przyciąć.

Żywienie

Koty tej rasy muszą mieć specjalną dietę ze względu na swoje rozmiary i zapotrzebowanie energii. Die powinna być bardzo wartościowa. Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, by nie narazić kota na problemy zdrowotne i dostarczać organizmowi wszystkiego co niezbędne. Kot powinien mieć dostęp do świeżej wody. Nie należy podawać mleka.

Historia

Pochodzenie tych kotów jest wiadome z nazwy. W latach osiemdziesiątych hodowcy z Ameryki Północnej zapragnęli mieć kota, który wyglądem będzie przypominał rysia. Powstało towarzystwo, które nazywało się American Lynx. Chciano wyhodować kota z pędzelkami na uszach i bardzo krótkim ogonem. Mówi się, że Amerykański Ryś jest skrzyżowaniem kota norweskiego leśnego, Main coona oraz japońskiego kota Bobtail. Pędzelki, które świadczą o czystości rasy zawdzięczają kotom norweskim oraz Main Coon. Od tego ostatniego pochodzi krótki ogon u tej rasy. Skrzyżowanie tych ras w celu uzyskania Amerykańskiego Rysia nie zostało naukowo potwierdzone. Za idealnego kota uznaję się odmianę krótkowłosą, lecz długowłose też są akceptowane. W celu wyhodowania takiego kota prowadzi się bardzo dokładną selekcję genetyczną.

Ciekawostki

  • Legenda głosi, że Amerykański Ryś tak naprawdę nie był planowany. Rasa ta powstała przypadkowo podczas krzyżówki kotki domowej i błąkającego się Rysia. Urodziło się kilka kociąt i spodobały się mieszkańcom danego miasta. Od tamtej pory rasa ta była bardzo wartościowa.
  • Istnieje kilka podobnych ras. Osoby, które nie mają wiedzy na temat ras kotów mogą je mylić. rasy podobne to: American Bobtail, Pixie-bob, Desert Lynx.
  • W Polsce rasa ta jest bardzo rzadka. Wiele osób nie słyszało o nim.
  • Jest bardzo drogi.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *