Jaki żwirek wybrać dla kota? Silikonowy a może bentonitowy?

W skład wyprawki dla kota niewychodzącego wchodzi odpowiednia ściółka do kuwety. Zwierzak musi gdzieś przecież załatwiać swe potrzeby fizjologiczne. Zwykły piasek, który niegdyś stosowali kociarze, już dawno zastąpił specjalistyczny żwirek dla kota.

Pewien kłopot może tylko sprawiać wybór jednego z wielu kocich ściółek, które dostępne są na rynku zoologicznym. W dużej mierze zależy to od naszych osobistych preferencji, choć bywa, że i koty mają swoje upodobania, co do ściółki wypełniającej kuwetę. Warto zatem przetestować różne produkty, by wybrać ten, który nam i naszemu pupilowi najbardziej odpowiada. Jakie żwirki dla kota mamy do dyspozycji?

RODZAJE ŻWIRKÓW

Drewniany, silikonowy czy bentonitowy?

Żwirek dla kota dostępny jest w trzech podstawowych rodzajach. Mamy żwirki mineralne, silikonowe i bentonitowe. Łatwo się domyślić, iż podział ten opiera się na materiałach, z których się je wytwarza. Choć w przypadku silikonowych żwirków nazwa wprowadza w błąd – w rzeczywistości wykonane są ze specjalnego związku, zwanego silikatem, a nie z silikonu.

W każdym z tych trzech rodzajach żwirków znaleźć można produkty różnej jakości, którą mierzy się wydajnością, czyli zdolnością pochłania zapachów i wilgoci. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą, która je wyróżnia, jest wygląd. Różnią się też wagą – najcięższy jest mineralny żwirek dla kota, co jest jego największą wadą; żwirek silikonowy i roślinny są stosunkowo lekkie, co ułatwia ich transportowanie.

Żwirek drewniany — ma postać dużych granulek lub wałeczków. Pod wpływem wilgoci żwirek ten rozpada się na drobinki i opada na dno kuwety. To żwirek ekologiczny, który można rozsypywać w ogrodzie.

Żwirek silikonowy — pochłaniają koci mocz do wnętrza kuleczek lub kryształków. Niektóre wersje żwirków tego typu zawierają fluorescencyjne kuleczki zapachowe i antybakteryjne.

Żwirek bentonitowy — wykonany z gliny bentonitowej, przypominającej z wyglądu jasne, drobne kamyczki. Jego największą zaletą jest to, że zwilżony uryną tworzy dosyć zwarte grudki, które łatwo jest usunąć z kuwety przy pomocy łopatki, bez konieczności wymiany całej zawartości.

Na rynku dostępne są również inne rodzaje żwirków:

Żwirek mineralny — najczęściej wykonane z minerałów takich jak sepiolit lub zeolit. Często mylony jest ze żwirkiem bentonitowym. Charakteryzuje się białymi, jasnymi granulkami, które chłoną bardzo szybko płyny i nieprzyjemny zapach jak gąbka.

Żwirki eko — tego typu żwirki najczęściej wykonane są z ziaren kukurydzy. Są biodegradowalne — i bez obaw można je spuszczać w toalecie.  Zaliczają się do nich również żwirki drewniane.

Żwirek zbrylający się czy niezbrylający się?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy wybrać zbrylający się żwirek dla kota, czy może taki, który się nie zbryla. To podstawowy podział ściółek do kocich kuwet, który opiera się na występowaniu lub niewystępowaniu najbardziej charakterystycznej właściwość: sklejania się żwirku w kulki pod wpływem kociego moczu.

Powyższa cecha wpływa na sposób sprzątania w kuwecie dla kota. Cały niezbrylający się żwirek dla kota z kuwety wymienia się raz na jakiś czas – mniej więcej co 2-4 tygodnie. Zależnie jego zdolności pochłaniania zapachów i wilgoci – codziennie usuwa się tylko odchody. W przypadku zbrylającego się żwirku dla kota, każdego dnia usuwa się odchody i powstałe bryłki.

Żwirki zbrylające:

  • bentonitowy

Żwirki niezbrylające

  • drewniany
  • silikonowy
  • inne eko żwirki
  • mineralny (np. sepiolitowy, zeolitowy)

Drobnoziarnisty czy o grubej granulacji?

Trzecią najbardziej charakterystyczną cechą żwirków dla kotów jest wielkość i kształt ziaren. Dla kociąt, zwłaszcza tych najmłodszych, najlepiej wybierać ściółkę drobnoziarnistą lub o bardzo miękkich bryłkach – nie będzie podrażniała małych łapek.

Zapachowy czy bezzapachowy?

I wreszcie ostatnia cecha, czyli zapach wypełniacza kociej kuwety. Pod tym względem mamy do dyspozycji dwa typy: bezzapachowe żwirki dla kota oraz zapachowe żwirki dla kota.  Ściółki, które popularnie nazywamy bezzapachowymi, oczywiście nie są całkowicie bezwonne – cechują się naturalnym zapachem materiału, z którego zostały wyprodukowane. Tym różnią się od zapachowych żwirków dla kotów, które w procesie produkcji nasączane są różnego rodzaju aromatami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *