Jak szczotkować psa? Czyli pielęgnacja sierści pupila

Odpowiednie dbanie o naszego pupila to nie tylko zapewnienie mu wygodnego legowiska, długich spacerów z innymi psami czy pysznych smakołyków. Opieka nad naszym czworonogiem wiąże się również z odpowiednią pielęgnacją i wieloma różnymi zabiegami. Jednym z takich zabiegów jest szczotkowanie psa.

Przede wszystkim zabieg ten pomoże usunąć martwą sierść, kurz oraz różne inne zanieczyszczenia, które przylegają do włosów. Szczególnie ważne jest to w okresie linienia. Sierść ulega ciągłej wymianie. Martwe włosy nie zawsze wypadają i bardzo często zalegają na skórze. Odpowiednie i częste szczotkowanie nie tylko poprawia wygląd naszego pupila, ale również jest istotne także z punktu widzenia zdrowia czworonoga. Zalegające włosy utrudniają wzrost nowych i wentylację skóry czworonoga co przyczynić się może do powstawania kołtunów, stanów zapalnych skóry i odparzeń.

Jaką szczotkę wybrać?

Odpowiednią szczotkę kupimy w każdym sklepie zoologicznym dzięki pomocy doświadczonego sprzedawcy. Podpowie czy potrzeba jest szczotka ze sztywnego włosia, czy wystarczy gumowa. To wszystko zależy od rodzaju i długości sierści naszego pupila. Czesanie odbywa się oczywiście z kierunkiem rośnięcia włosów.
Szczotki dla psa, mogą być wykonane z drutu, drewna, plastiku lub naturalnego włosia. Szczotka powinna być dopasowana do grubości i struktury włosa naszego psa. Dobiera się je w zależności od sztywności, gęstości i długości sierści pupila:

    • Końce powinny być delikatnie zakończone, aby nie podrażnić skóry.
    • szczotki z rzadkim, twardym włosiem będą idealne do krótkiej psiej szaty;
    • druciane są doskonałe dla bardzo gęstej, długiej sierści;
    • plastikowe, sprawdzą się u psów o średniej długości włosia;

Należy szczotkować psa dość delikatnie i starać się nie zmuszać go do tego, ale raczej zamienić to w interesującą dla niego zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *